ČSSD má nového předsedu. Jan Hamáček i Jiří Zimola v podstatě souhlasí s tím, aby šli socialisté do vlády s Babišem, Zeman jim doporučuje, ať nechtějí ministerská křesla. Sjezd přišel s usnesením, kdy vyzval ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd ale nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády. V médiích už zaznělo, že potřebují mít vyjednávací pozici, a kdyby jasně řekli, že Andreje Babiše ve vládě odmítají, dali by bianko šek SPD. Vznikne vláda ANO s podporou KSČM a ČSSD, nebo s podporou KSČM a SPD? Co by bylo lepší?
Ta situace se může den ze dne změnit, ale zatím mám dojem, že politické strany se samy vmanévrovaly do slepé uličky. Nemají ve skutečnosti zájem vstoupit do Babišovy vlády anebo ji alespoň podpořit. Zároveň ale mají velký strach z možných předčasných voleb. Proto formulují podmínky, o kterých si myslí, že jim umožní do vlády s Babišem se nenamočit a zároveň si vytvořit alibi, že ony předčasné volby nevyvolaly. Dobře se totiž ví, že strany, které předčasné volby vyvolají, na to zpravidla doplatí.
SPD je na tapetě, co se týká výroků v souvislosti s táborem Lety u Písku. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v této souvislosti u Moravce pochyboval o tom, jak je možné, že se člověk jako Tomio Okamura vůbec dostal na post místopředsedy Sněmovny. Za vážnou situaci považuje to, že „byl parlamentem demokraticky v tajné volbě zvolen člověk, jehož veřejně prezentované názory jsou skutečně rasistické, xenofobní, neonacistické, a to nemluvím o populismu a demagogii“. Co míníte o kauze Lety a snaze odvolat Okamuru z postu místopředsedy Sněmovny?
Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem. Je na ní vidět dvojí. Zaprvé to, že naší politické reprezentaci nestačilo ani téměř třicet let na to, aby se s existencí tohoto tábora vypořádala a celou věc důstojně uzavřela. Druhý důvod ke smutku s tím souvisí. Celá ta kauza je používána některými politiky naprosto účelově k diskreditaci nepohodlných osob na politické scéně. Možná právě to je důvod, proč politici, kteří po listopadu 1989 stačili strávit v politice většinu života, nechávají kauzu stále otevřenou. Utrpení lidí, kteří byli ve třetí fázi existence tábora odesláni do plynových komor, je jim dobré akorát k tomu, aby si vyřizovali účty se svými politickými protivníky. Méně účelovosti, méně pokrytectví a více piety k obětem by neškodilo.
Jiří Weigl upozorňuje, že jde o jakousi snahu namočit do holokaustu i Čechy, že v případě Let šlo o „český koncentrák“…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu