Profesor Pavel Klener o tom, proč nepodepsal výzvu vědců: Elity jsou v podstatě lidu ukradené, veřejnost na ně nedá

21.08.2015 6:40 | Zprávy

ROZHOVOR I když uznávaný onkolog a hematolog Pavel Klener souhlasí z poloviny s výzvou českých vědců proti xenofobii, svůj podpis by pod ni nepřipojil. Jednak podle něj žádná petice problém sílící migrace nevyřeší, jednak má výhrady k některým jménům signatářů. „Zdá se mi to trochu jako populismus a snaha se zviditelnit za každou cenu,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz první polistopadový český ministr zdravotnictví a přiznal, že má výhrady k některým lidem, kteří jsou pod výzvou uvedeni.

Profesor Pavel Klener o tom, proč nepodepsal výzvu vědců: Elity jsou v podstatě lidu ukradené, veřejnost na ně nedá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Pavel Klener

Kritiku Pražského hradu i některých politiků vyvolala už výzva více než 2500 českých vědců a dalších osobností proti prudkému vzestupu xenofobních nálad ve společnosti a aktivitě extremistických skupin v souvislostí s imigrací. Souhlasíte s jejím zněním?

Seznámil jsem se s textem té výzvy, ale přiznám se, že nejsem přítel peticí. Samozřejmě souhlasím s tím, že by se neměla podporovat xenofobie, stejně tak jsem proti paušálnímu zamítání azylu všem žadatelům, jak požadují někteří odpůrci imigrace. Ale problém migrace, kterému čelí celá Evropa, není tak jednoduchá věc, aby ho vyřešila nějaká petice. Na druhou stranu jsou podle mého názoru obavy českých občanů oprávněné, vždyť slyšíme, že každý den přibývá v Evropě sto tisíc imigrantů. Rozumím tomu, že rodiny uprchlíků ze zemí, kde probíhá válečný konflikt, chtějí žít v míru, ale nechápu, proč ta jejich vidina míru a klidného života je jen v Německu a Británii. Takže s částí petice akademiků souhlasím, ale myslím, že by byla účinnější, kdyby dala nějaký návod, jak tento problém řešit. Ale přijít na takový návod bude velmi obtížné a bez spolupráce všech evropských zemí to asi nepůjde.

  • Petice akademiků ZDE

Připojil byste pod výzvu svůj podpis?

Já bych svůj podpis pod takovou petici nepřipojil, i když z poloviny souhlasím se stanoviskem akademiků, ale zdá se mi to trochu jako populismus a snaha se zviditelnit za každou cenu. A pokud jsem v minulosti sledovat dopad takových petic, upřímně řečeno pochybuji, že lid obecný si z takové petice něco odnese. Myslím, že by bylo mnohem účinnější, kdyby akademici situaci vysvětlovali a přicházeli s nějakými návrhy řešení. Samo se to nevyřeší a migrace navíc způsobuje řadu problémů v mnoha oblastech. Proto jsem se nijak nehrnul do toho, abych výzvu spolupodepsal, i když mi to možná někteří kolegové z akademické sféry budou vytýkat. Ale nejsem pro to zapálený, i když souhlasím s tím, že by se média měla zdržet toho, aby vyvolávala strach a xenofobii, aby se toho nechopily ultrapravicové živly. Ale jsem přesvědčen, že je dobré na problém a s ním spojená rizika upozorňovat, ale s mírou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …