Profesor Tomský do nového roku: Ekonomická tragédie, nejhorší vláda. A pokud jde o Ukrajinu...

28.12.2023 19:06 | Rozhovor

„Tato vláda nám naordinovala chudobu, jakou mladá generace ještě nezažila. A vymlouvá se na Brusel,“ říká Alexandr Tomský, profesor politolog. V rozhovoru k novému roku padají slova jako ekonomická tragédia a nejhorší vláda. A ani ve světě podle něj není situace zrovna růžová.

Profesor Tomský do nového roku: Ekonomická tragédie, nejhorší vláda. A pokud jde o Ukrajinu...
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský na besedě v Ostravě

Vánoce prožívá česká společnost v šoku po zavraždění čtrnácti lidí na filozofické fakultě. Je to strašně těžké, ale co k tomu říct?

Až donedávna byli sebevrazi, kteří se rozhodli postřílet hodně lidí, zejména své spolužáky nebo kolegy, typický americký problém, mohli si totiž snadno od svých 18. narozenin opatřit útočné poloautomatické zbraně. Přísný zákaz takových zbraní by výrazně snížil nebezpečí masakrů, přestože eliminovat psychopaty zcela nelze. Vraždící student měl k dispozici velkou sbírku zbraní uskladněných na fakultě. Do budoucna se s tím musí počítat a zavést ochranná opatření. Ale opatrně, uměřenost je ctnost, nic se nemá přehánět a zavádět na úkor svobodného života. Kontroly studentů jako na letišti by byla přehnanost.

Západní společnost postihuje dlouhodobá krize: ztráta osobního smyslu života (práce, manželství a děti) i víry v naší civilizaci. Už celá desetiletí se čím dál víc mladých lidí nalézá v depresi a roste počet sebevražd. Zhruba třicet procent nezakládá rodinu s dětmi a obává se budoucnosti. Značná část podléhá dystopii, v budoucnosti vidí ekologický, hospodářský nebo politický rozvrat. Ovšem demografický propad se netýká jen Západu, daleko více postihuje i Rusko, Čínu, Japonsko a Koreu. Svět zalidní muslimové a Afričané.

Co nejdůležitějšího podle vás přinesl světu rok 2023?

Neúspěšnou letní ofenzivu nedostatečně vyzbrojených Ukrajinců ve válce s Ruskem a teroristický pogrom v Izraeli. Obě tragické události svědčí o dlouhodobé ztrátě křehké stability světa, kterou zajišťovala Amerika.

Od nástupu prezidenta Baracka Obamy (2009) se vnitřně rozpolcená velmoc stahuje z aktivní účasti na obraně „světového pořádku“ a spoléhá se na bezzubou diplomacii.

Po nešťastném vojenském angažmá v Iráku, Libyi a Afghánistánu si to nepochybně většina Američanů přála, důsledkem je ale Putinova válka a destabilizace Blízkého východu. Ruskou agresi proti Ukrajině v roce 2014 Obamova vláda ignorovala a s Íránem vede dlouhodobě bezvýchodné jednání o odkladu nukleárního vyzbrojení a většinu sankcí stáhla.

Šílení ajatoláhové dnes ovládají Irák, vybudovali teroristickou koalici jemenských Hútiů, Hizballáhu, palestinského džihádu a Hamásu, stali se regionální velmocí a otevřeně vyhlašují likvidaci Izraele. Pro případ preventivního útoku ze strany Izraele instalovali v Libanonu 100 000 raket. Dnes Hútiové ohrožují dopravní cesty v Rudém moři a v zálivu.

Konflikt s Izraelem a potažmo s Amerikou by mohl přerůst ve válečnou konflagraci. Bidenova vláda vzhledem k velkému počtu civilních obětí a sympatií, jež Palestinci vzbuzují na levici v Evropě i Americe nutí Izrael ke zdrženlivosti ve válce s Hamásem, což by znamenalo pat a stálý konflikt.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…