Putin nemá důvod zasahovat. Exilová vláda Běloruska promluvila přes PL

18.08.2020 11:35

ROZHOVOR Volby byly zcela jasně zfalšované, dle průzkumů je vyhrála Cichanouská, říká člen exilové vlády Běloruska Aleś Čajčyc. Současné protesty jsou největší v běloruské historii a může dojít k tomu, že Lukašenka opustí i vládní síly. Přepočítávat volební lístky podle něho nemá smysl, ty pro Lukašenka byly zfalšované a ty pro opoziční kandidátku Cichanouskou někdo spálil. Jsou potřeba nové volby. A Lukašenko v nich nemá právo kandidovat, říká. A že by vojensky zasáhl Putin? Podle něho by to nebylo rozumné, poštval by proti sobě Bělorusy.

Putin nemá důvod zasahovat. Exilová vláda Běloruska promluvila přes PL
Foto: Repro Rada BNR
Popisek: Demonstrace za demokratické Bělorusko

Bělorusko se nyní v médiích objevuje ve spojitosti s posledními volbami, kvůli kterým už značné množství Bělorusů vyšlo do ulic. Mezi ovšem méně známé fakty patří, že Bělorusko má exilovou vládu, která vznikla ještě za první světové války. A to dokonce nejdéle působící exilovou vládu, v exilu je od roku 1919, tedy už přes sto let. Rada Běloruské demokratické republiky dle svých slov reprezentuje „zájmy nezávislého a demokratického Běloruska ve svobodném světě“, svou činnost po rozpadu Sovětského svazu odmítla ukončit právě kvůli tomu, že moc převzal a drží prezident Lukašenko. Předsedkyně Rady, Ivonka Survillová, sídlí v kanadské Ottawě, představitelé Rady jsou pak rozeseti po zemích Západu i Východu. Na naše otázky ohledně Běloruska pak odpověděl Aleś Čajčyc, člen prezidia Rady a mluvčí pro média, s poznámkou, že se nejedná o oficiální postoj Rady, ale o jeho osobní názory.

Bělorusko v poslední době proslavily volby, které údajně vyhrál prezident Lukašenko, i když výsledky jsou rozporovány. Myslíte si, že volby byly zmanipulované? Pokud ano, do jaké míry? Máte nějaký odhad, jaký by byl skutečný výsledek?

Anketa

Věříte, že ODS a TOP 09 půjdou do sněmovních voleb společně?

4%
11%
hlasovalo: 8969 lidí
Oficiální výsledky voleb (ve kterých pan Lukašenko získal 80 % hlasů) jsou samozřejmě zfalšované a zcela jasně neodrážejí skutečné přání běloruského lidu. To je zjevné z rozsahu protestů a mnoha dalších faktů.

Současný režim v Bělorusku má dlouhou historii volebních podvodů: Od roku 1994 ani jedny volby či referendum nebyly svobodné a férové, jak potvrdila OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) a další mezinárodní pozorovatelé. Rok 2020 nebyl výjimkou. Od začátku se volby odehrávaly v atmosféře nevhodné pro demokratický plebiscit. (Zde se Aleś Čajčyc odkazuje na prohlášení rady z 15. května)

Odhadnout přesně volební výsledky je nemožné. Nezávislé průzkumy u hlasujících („Holas“/„Golos“, https://belarus2020.org/, https://partizan-results.com/) naznačují, že Svjatlana Cichanouská pravděpodobně zvítězila již v prvním kole, protože získala víc než 50 % hlasů. Nicméně, přepočítání hlasů a uznání paní Cichanouské prezidentkou není v tuto chvíli možné, protože jsou důkazy o masivním přidávání volebních lístků do volebních uren během voleb a pálení volebních lístků ve prospěch Cichanouské po volbách. V Bělorusku je třeba nových svobodných a férových voleb, pod dozorem mezinárodních pozorovatelů. Pan Lukašenko nemá žádné právo v těchto volbách kandidovat.  

Současná situace v Bělorusku je s ohledem na masivní protesty a stávky ve státních podnicích výbušná. Odvažujete se odhadnout, zda bude eskalovat, uklidní se nebo dojde ke kompromisu? Odstoupí Lukašenko nebo bude odstoupen nebo bude vládnout dál?

Odhadnout budoucí vývoj je nemožné. Lukašenkova podpora je na historickém minimu a protesty jsou nejsilnější za celou historii Běloruska. Významný faktor je, že Lukašenko je zřejmě neschopen vést s protestujícími dialog a dosáhnout nějakého kompromisu. To zvyšuje nápětí a tlak na jeho nomenklaturu. Lidé okolo Lukašenka vidí, že ztratil i iluzi podpory lidu. Ale zároveň je Lukašenko nutí používat násilí a další agresivní opatření vůči protestujícím. Může to dojít do bodu, kdy Lukašenka opustí i vládní síly.  

Jako české médium nemůžeme nevidět paralely se Sametovou revolucí, která vedla ke svržení komunistické strany mírovou cestou. Nicméně, je zde mnohem současnější příklad ukrajinského Majdanu, při kterém došlo ke ztrátám na životech, nemluvě o následné situaci. A když se ve věci angažuje Vladimir Putin, ani scénář roku 1968 není zcela vyloučen. Který z těchto scénářů vidíte jako pravděpodobnější?

Rusko nemá žádný racionální důvod se v Bělorusku vojensky angažovat: Protesty a požadavky z nich vzešlé nemají naprosto žádný geopolitický přesah. Nejsou ani proruské, ani protiruské, soustřeďují se na základní požadavky, jako je demokracie, mír a vláda práva. Právě to spojilo miliony Bělorusů bez ohledu na jazyk, věk, vzdělání a původ, kteří právě teď proti Lukašenkovi protestují.

Aleksandr Lukašenko se stal toxickým a jakýkoliv projev podpory z Ruska – zvláště pokud by šlo o vojenskou invazi – by přesměroval nespokojenost Bělorusů z Lukašenka na Rusko. Nemluvě o tom, že by vojenskou intervenci odsoudila mezinárodní komunita. Doufáme, že ruské akce budou v této situaci racionální.

Pokud je toto konec Lukašenkovy vlády, jak očekáváte, že bude budoucí vláda vypadat? A dál, máte plány se zapojit? Koneckonců, jste nejstarší exilovou vládou, která pokračuje v exilu právě kvůli Lukašenkově nástupu k moci, plánujete pomoci Bělorusku na cestě k demokracii?

Zaprvé, Bělorusko potřebuje demokraticky zvolený parlament a vládu, která reprezentuje zájmy a přání lidí – místo přání jedné osoby. Současný parlament a vláda Běloruska byla zvolena pouze a jedině prezidentem Lukašenkem. Nereprezentují běloruskou společnost, dnes není v parlamentu ani jeden zástupce opozice.

Posláním Rady Běloruské demokratické republiky je předat mandát demokraticky zvolené vládě v Bělorusku pod podmínkou, že země je bezpečně v kurzu směrem k demokratickému nezávislému státu. Rada nemá žádný záměr převzít nad Běloruskem vládu, dokud je v Bělorusku aktivní demokratická opozice, schopná převzít moc a transformovat zemi směrem k demokracii. Jsme v úzkém kontaktu s hlavními opozičními stranami a hnutími v Bělorusku, které nás uznávají jako nositele historického mandátu Běloruské demokratické republiky, prvního běloruského demokratického státu. (Zde se Čajčyc opět odkazuje na prohlášení Rady)

V ideálním případě bychom očekávali, že Bělorusko provede ústavní reformy a pak proběhnou volby v souladu s novou demokratickou Ústavou, podle obecně uznávaných demokratických standardů. Poté bychom oficiálně složili svůj historický mandát do rukou novému parlamentu a navrátili pečeť Běloruské republiky – skutečný symbol našeho historického mandátu – Bělorusku.

Do té doby jsme připraveni se zúčastnit jakýchkoliv diskuzí a poskytnout veškerou naši podporu procesu demokratické transformace Běloruska. Organizace sdružené pod Radou, jako asociace Bělorusů ve Velké Británii nebo Běloruská Americká asociace, se aktivně účastní veřejných projevů solidarity ve svých zemích a jsou součástí vládních konzultací, pokud jde o situaci v Bělorusku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová vítá odsunutí Pekarové a Richterové do sněmovny. Aspoň méně zkazí

17:56 Šichtařová vítá odsunutí Pekarové a Richterové do sněmovny. Aspoň méně zkazí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Mnohem koncepčnější v boji proti vysokým cenám energií – než krátkodobé…