Rusko má čas. Hrozba, kterou by lidé měli znát. Veterán Ticháček k bojům i konci války

29.05.2024 9:54 | Rozhovor

Rusko má čas a třetí fáze války může být „nekonečno“, říká ParlamentnímListům.cz někdejší účastník armádních misí a analytik Dominik Ticháček. Do konce léta čeká pád Časiv Jaru a jako pravděpodobné vidí rozšíření bojů do Sumské oblasti. Válka dle něj skončí, až „nebude kde brát“ ani ze strany Západu, ani na Ukrajině. A úplné obrácení vývoje války? Jen za cenu hrozby pro evropské obyvatelstvo. „Přenastavení ekonomik na válečné, úplná a neskrytá angažovanost NATO a EU a zapomenout na bydlo blahobytu. Taková válka by srazila životní úroveň naprosto všem, a to radikálně. Všichni to vědí a kvůli Ukrajině o to přijít nechtějí,“ soudí Ticháček.

Rusko má čas. Hrozba, kterou by lidé měli znát. Veterán Ticháček k bojům i konci války
Foto: Repro: X
Popisek: Nově jmenovaný velitel ozbrojených sil Oleskandr Syrskyj a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Nejdříve tak obecně, v jaké je Ukrajina situaci? Dá se použít název francouzského filmu Situace je vážná, nikoliv však zoufalá? Nebo je to stále příliš pozitivní hodnocení?

Vy s filmem, tak já s názvem punkové kapely Včera bylo pozdě. Vše, co se dnes děje, je jen pokus o to, aby výsledek angažovanosti západu na Ukrajině byl co nejvíce přijatelný pro nás. Abychom neztratili tvář, a i přes fiasko mohli vše konstruktivně „okecat“ ve smyslu – sice jsme prohráli, ale měli jsme více ze hry. Pozdě je už i na tento „okec“. Budeme rádi, že vyhrajeme aspoň na rohy. O Ukrajinu už vůbec nejde, a to navzdory velkohubým prohlášením některých politiků. Zrcadlo nastaví tzv. mírová konference ve Švýcarsku, na kterou hlavní hráči ani nepřiletí a zbytek se pouze opět „vykecá“. Je to smutný příběh o „nadřazenosti“ západu zbytku světa, se špatným koncem pro Ukrajinu.

Podle všeho se Ukrajině nedaří zastavit postup na Donbasu, k tomu přibyla charkovská fronta, dle analytiků se chystá další akce u Sumy, ticho po pěšině je u Záporoží, Ukrajinci stáhli svou poslední posádku z Krynki na levém břehu Dněpru. Která z front je podle vás pro Rusy, ale třeba i Ukrajince klíčová?

Opravím vás. Ukrajinci posádku z Krynek nestáhli. Podle posledních informací naopak rozšířili předmostí západním směrem podél břehu. Rozšíření fronty na severu jsem predikoval již v listopadu loňského roku ve své analýze a byl jedním z naprosto logických tahů v ruských operačních plánech. Ač budeme kolem sebe slyšet od různých analytiků různé vybájené příběhy o možných směrech letních ofenziv ruské armády, realita bude k jejich údivu jiná, pro nás stále stejná. Ruská armáda bude stále používat klouzavý tlak po celém úseku fronty a těžit z nedostatku a nižší kvality sil na straně Ukrajiny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je podivné .........., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVierka , 29.05.2024 10:26:08
až zvrácené, když potentáti jeden den mluví o mírových jednáních , mírotvorných summitech .......... a druhý den melou jako kolovrátek o vyzbrojování, o lobování za munici, rakety a vojenský arzenál . Vzhledem k tomu, že hlavouni jsou již dostatečně profláknutí jako sedmilháři, podfukáři, pokrytci non plus ULTRA, nelze jim věřit nic s čím exhibují jeden den, když druhý den opak dělají . Křiváci.

|  23 |  0

Další články z rubriky

Novotný je duší bezduché ODS. A Fiala? Sociolog Keller o hulvátství

19:11 Novotný je duší bezduché ODS. A Fiala? Sociolog Keller o hulvátství

„Jak vidíme z internetových diskusí, právě z nároku nevědět, ale urážet, se postupně stává jedno z n…