Šéf exekutorů: Nejsme žádní kovbojové. Opravdová chudoba tu není

17.09.2012 7:26

ROZHOVOR Opravdová chudoba je v dost zbídačelých afrických zemích jako Somálsko, Etiopie či Eritrea. U nás existuje relativní chudoba a předstíraná. S tou druhou se exekutoři, podle prezidenta exekutorské komory Jiřího Proška, až tak moc nemazlí. Kdo bídu předstírá a žije v luxusu, to s nimi nemá lehké. Nicméně politici, co se o ně otírají, by si měli uvědomit, že exekutoři jsou pomocníky ve vymáhání práva.

Šéf exekutorů: Nejsme žádní kovbojové. Opravdová chudoba tu není
Foto: Archiv JP
Popisek: Prezident Exekutorské komory České republiky Jiří Prošek
reklama

Proč mají exekutoři ve společnosti tak špatné jméno?

No, třeba i kvůli médiím, která přebírají stereotypy. Rozjezd exekutorů v roce 2001 byl společností neočekávaný. Do té doby zde vládla absolutní nevymahatelnost práva. Soudy měly při vymáhání úspěšnost jedno procento. Kategorie typu druhotná platební neschopnost byly na denním pořádku. Exekutoři k tomu přistoupili dost razantně až tvrdě. Kolem roku 2004 pak došlo k rozčarování, kdy společnost zjistila, že to až tak drsné mít nechtěla. Nyní se to už několik let mění. Nicméně stereotypy ohledně exekutora jako kovboje, jenž pálí od boku a razantně postupuje vůči dlužníkovi, přetrvávají. Bude trvat dlouho, než se to změní. Všichni dáme na první dojem. Když si na někoho uděláme názor, tak trvá léta, než ho poopravíme či změníme.

Co si myslíte o tom, jak se třeba ČSSD v předvolební kampani, ale i další politici ve svých výrocích, nechvalně o exekutorech vyjadřují?

Chápu, že jsme oblíbeným tématem a dají se na nás získávat politické body. Nicméně, co se týče těchto věcí, jasně jsme deklarovali, že nechceme zasahovat do politických kampaní, nechceme kritizovat vyjádření politiků a tak dále. Exekutorská komora nekandiduje ve volbách jako politická strana, takže nejsme politickým soupeřem. Od předvolební kampaně ČSSD jsme se distancovali, ale více po mně nechtějte. Všichni lidé, včetně politiků, by si měli uvědomit, že jsme jen pomocníky ve vymáhání práva.

Nicméně i kvůli takové mírné obraně se stáváte fackovacími panáky…

To je pravda, ale proti tomu se dá těžko něco udělat. Nebudu argumentovat proti líbivému heslu. Na druhé straně totiž nestojí fakta, ale proklamace a proti nim je zbytečné bojovat.

Do jaké míry exekutoři vnímají stále více se rozevírající sociální nůžky ve společnosti?

Hodně. Exekutor jako jeden z mála reálně vidí, jestli chudoba dlužníka je předstíraná anebo opravdová. Za většinu kolegů mohu říct, že zákon sice musí platit pro všechny stejně, ale jinak postupujeme proti dlužníkovi, u něhož je exekuce bezvýsledná, protože žije v relativní chudobě. Chudoba v Evropě je opravdu relativní, vždyť se podívejte na bídu v Somálsku, Eritreji či Etiopii. Nicméně dost lidí u nás žije v předstírané chudobě. Nic jim nepatří, nemají příjmy, ale reálně žijí v luxusu a tvrdí, že vše patří někomu jinému. K takovým lidem přistupujeme razantněji, protože vymožení pohledávky u nich je reálné. Jde jen o míru toho, kam zákon dovolí takovým vychytralým dlužníkům utéci s majetkem.

O jak velký kousek jsou tito chytráci před vámi?

Je to obtížné a vyžaduje to velkou práci věřitele. U nás, bohužel, nemáme jako v USA doktrínu propíchnutí závoje, kdy soud může posoudit, jestli dlužník reálně ovládá svůj majetek, tedy auto, účet či nemovitost, oproti tomu, kdo je formálně vedený jako vlastník. Soud v USA může třeba říci, že dluh není této společnosti s ručením omezeným, avšak je jejího šéfa, protože společnost nevyužíval k podnikání, ale jen na ní nasekal dluhy. Tato novinka už doráží do Evropy a jde o cestu, jak narovnat zdejší pokřivený právní stav. Dnes se to musí řešit přes principy jako dobré mravy a podobně. Avšak jen odvážní soudci si je dovolí aplikovat.

Mohl byste vyjmenovat hlavní změny, které by měla přinést novela exekučního řádu?                         

Novela obsahuje poměrně dost vylepšení exekučního řízení. Posouvá ho o jeden stupeň dál, protože se dnes řídíme předpisy z roku 1963. Jde o předpisy z doby, kdy měl každý člověk účet v Československé státní spořitelně. Osobně považuji za významné, že bude možné dražit podíly v bytových družstvech. Dnešní stav je totiž takový, že biti jsou jak věřitel, tak i redundantní dlužník. Jediný, kdo na dnešním způsobu postihu podílu v bytových družstvech vydělá, je samotné družstvo. Dále je velkým posunem i zákonné spojování věcí. V případě stejného dlužníka a věřitele budou všechny případy mezi nimi spojeny do jednoho exekučního řízení. Přestanou tedy existovat dvoje náklady advokáta, exekutora a tak dále. Prostě, čím víc exekucí bude člověk mít, tím více ušetří na nákladech. Další novinky jsou povinné předžalobní výzvy, kdy bude věřitel povinen vyzvat dlužníka k zaplacení. Když to neudělá, tak nebude mít nárok na náhradu nákladů soudního řízení a ponese je ze svého. Smysl dávají i elektronické dražby movitých věcí. Když se bude dražit televize na internetu, tak je větší šance, že se vydraží. Na dražby elektroniky totiž moc lidí nechodí. Podobných novinek je tam hromada.

Kdy by novela mohla začít platit?

O tom rozhodnou poslanci a prezident. Zanedlouho o ní bude jednat Poslanecká sněmovna. Když projde parlamentem, měla by platit od začátku roku 2013.

Čím je zapříčiněn masivní nárůst počtu exekucí?

V minulém roce to bylo způsobeno tím, že si na všech úřadech čistili stoly a proto jsme v únoru registrovali vysoký nápad exekucí. Vše, co bylo možné dát do exekuce, se tam dalo. Letos bude obdobný počet exekucí jako loni. Nicméně v příštím roce, s ohledem na snížení nákladů advokátů a spojování věcí, bude exekucí podstatně méně. Můj odhad je, že to bude na úrovni padesáti procent letošního roku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Roztáhnout si půlky a je vymalováno.“ Zlá slova Tomáše Vyorala. V ČT a u Petříčků ať raději nečtou

16:00 „Roztáhnout si půlky a je vymalováno.“ Zlá slova Tomáše Vyorala. V ČT a u Petříčků ať raději nečtou

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Tomáš Petříček? Ten nikdy ministrem zahraničí nebyl, říká komentát…