Senátor Canov: Babišova kauza nám v zahraničí kladné body nepřináší, ale nehysterčil bych. A nové volby?

10.06.2019 19:00

ROZHOVOR „Ohledně výše způsobené škody, určitě bylo po revoluci v různých kauzách způsobeno škody řádově více, ohledně reputace ČR v zahraničí Babišova kauza nemá konkurenci, protože se jedná o činného premiéra země,“ myslí si v rozhovoru pro PL senátor za Liberecko Michael Canov(SLK). „Nejsme pupkem světa a jinde mají také své problémy, takže bych zase v tomto smyslu nehysterčil. Ale určitě nám to v zahraničí žádné kladné body nepřináší,“ konstatuje. Pád vlády a nové volby však neočekává.

Senátor Canov: Babišova kauza nám v zahraničí kladné body nepřináší, ale nehysterčil bych. A nové volby?
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

V posledních dnech politické dusno způsobila první část auditu Evropské komise, která hovoří o tom, že premiér Andrej Babiš se skutečně dostal do střetu zájmů. Auditoři uvádí, že k jednoznačnému porušování zákona dochází od 9.2.2017, kdy byl přijat tzv. „Lex Babiš“. Česko by tak mělo donutit Agrofert, aby vrátil všechny dotace od tohoto dne, tedy téměř 2,5 roku dozadu. Jak se na závěry Komise díváte? Podle auditorů se převedením firem ze skupiny Agrofert do svěřenského fondu vlastně nic nezměnilo, audit konstatuje, že firmy jsou i nadále ovládány Andrejem Babišem. Souhlasíte s tímto závěrem?

Souhlasím, z vnějšího pohledu se dle mého jedná poměrně o jednoznačnou záležitost.

Celková suma, kterou by měl Agrofert vrátit, je 451 milionů korun. Andrej Babiš již veřejnost ujistil, že Česko nic nebude muset vracet. Jak tedy podle vás celá věc skončí, kdo peníze vrátí?

Anketa

Okrádá vás Andrej Babiš?

17%
hlasovalo: 28023 lidí
Každopádně dle mého názoru Česko bude chudší o předmětnou sumu (nevím, jestli se bude jednat přesně o 451 milionů). Zda o ně přijde formou vratky či se o danou sumu sníží dotace v budoucnu, nevím, z podstaty věci to je jedno.

Audit není finálním verdiktem Evropské komise, je tedy možné, že se kauza ještě protáhne. Domníváte se, že v ní ještě může dojít k zásadnímu zvratu ve prospěch premiéra?

Domnívám se, že nikoli, jak uvádím výše, jedná se o poměrně jednoznačnou záležitost.

Když se podíváme na Babišovu dotační kauzu co do míry poškození reputace České republiky v zahraničí a také do výše způsobené finanční škody, o jak velký problém jde v porovnání se skandály porevoluční doby?

Ohledně výše způsobené škody, určitě bylo po revoluci v různých kauzách způsobeno škody řádově více, ohledně reputace České republiky v zahraničí Babišova kauza nemá konkurenci, protože se jedná o činného premiéra země.

Co říkáte na tvrzení Andreje Babiše, že je vše účelově připraveno?

Anketa

Do kdy by měl být Andrej Babiš předsedou vlády?

hlasovalo: 26020 lidí
Nedokáži vyloučit, že se nejednalo o past, že okolí panu premiérovi nenamluvilo,  že je vše z hlediska střetu zájmů v pořádku a on se nyní cítí podveden. Nicméně podstatné pro postup auditu Evropské komise je to, že, alespoň já to tak vidím, se jedná o střet zájmů.

Jeho velký sok, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek počastoval premiéra označením „lupič evropských peněz“. Jde to pravdivé pojmenování?

To jsou slova Miroslava Kalouska, já je hodnotit nechci.

Jak ve světle kauzy působíme v zahraničí, na naše kolegy z Evropské unie? Jde o problém skutečně celoevropského rozměru?

Nejsme pupkem světa a jinde mají také své problémy, takže bych zase v tomto smyslu nehysterčil. Ale určitě nám to v zahraničí žádné kladné body nepřináší.     

Očekáváte pád vlády a nové volby?

Ne, neočekávám, ledaže by si sám Andrej Babiš spočítal (respektive jeho poradci mu spočítali), že by pro něj byly nové volby výhodné (některé parlamentní strany by se možná do Poslanecké sněmovny nedostaly, a tak při konstantním zisku by to znamenalo pro ANO více mandátů) a samo ANO by je vyvolalo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Programátor Cimbál: Šabatová, to byla pohroma. Tohle vše má na krku. Ani se neptejte, kolik to stálo...

14:00 Programátor Cimbál: Šabatová, to byla pohroma. Tohle vše má na krku. Ani se neptejte, kolik to stálo...

ROZHOVOR „Člověk, který byl pověstný vyprávěním vtípků, smyslem pro nadsázku a politickou nekorektno…