Stát nám říká, že nemá peníze pro postižené, a najednou jsou tu uprchlíci a peníze má. Babišův ekonom se toho nebojí

02.07.2015 17:33 | Zprávy

ROZHOVOR Majitel portálu bankovnipoplatky.com a odborník na bankovnictví Patrik Nacher neočekává naplnění katastrofických vizí o kolapsech finančních systémů v souvislosti s migrační vlnou valící se do Evropy. Předpokládá však deziluzi těch, kteří v zemích Evropské unie léta pracují a odvádějí daně, ale v případě potřeby se od státu pomoci nedočkají, protože ten ji vynaloží na migranty. Za cestu do pekel považuje úvahy o možném zrušení hotových peněz.

Stát nám říká, že nemá peníze pro postižené, a najednou jsou tu uprchlíci a peníze má. Babišův ekonom se toho nebojí
Foto: archiv PN
Popisek: Patrik Nacher

Řecká vláda rozhodla z neděle na pondělí dekretem o uzavření bank na týden a o omezení výběru hotovosti z bankomatů. Co říkáte tomu, že lidé nemohou nakládat se svým vlastnictvím, tedy dostat se k penězům, které jsou jejich?

Vidím to ze dvou úhlů. Z pohledu klientského, spotřebitelského je to samozřejmě nepříjemné. I tento stav ale podtrhuje to, o čem opakovaně posledních deset let hovořím, že bychom neměli být až tak závislí na imaginárních, elektronických penězích, na finančním systému, který dnes funguje. Protože pak stačí – a to nemusí být zavřená banka nebo nefunkční bankomat – jedno tlačítko na druhé straně planety a najednou se nemůžeme dostat ke svým prostředkům. Na druhou stranu makroekonomický pohled je o tom, že nemá-li se ta davová psychóza podporovat a má-li se skutečně hledat řešení, je opravdu lepší to na pár dní zavřít. Něco podobného nastalo ve třicátých letech v době velké krize ve Spojených státech. Jedno z řešení při nápravě bylo, že se na týden zavřely banky, aby se přerušila šňůra nedůvěry ve finanční systém a otevřely se v nové atmosféře a v nových pravidlech.

Zadlužená je ale většina evropských zemí. Nemohou se do podobné situace dostat i jinde než v Řecku?

Řecko se do této situace nedostalo, bylo tam od počátku. Od momentu, kdy se zjistilo, že falšovalo svoje účetnictví, čísla hospodaření, mystifikovalo ostatní země, aby vstoupilo do eurozóny, ačkoli tam ekonomicky nemělo co dělat, už od toho momentu mělo z eurozóny odejít nebo být odejito. Když neodešlo, ani nebylo odejito, už v té chvíli bylo jasné, že to nemůže dobře dopadnout, protože se jednou měnou spojily ekonomiky, které jsou naprosto nespojitelné. Druhá šance, kdy mohlo Řecko skončit v eurozóně, byla tak pět let zpátky, kdy ty jejich ekonomické problémy vyhřezly. Bohužel politici 21. století nikdy nepřipustí, že se něco dělá špatně. Výsledkem je to, že neustále natahujeme gumu, často to vypadá, že to bude konec Řecka v eurozóně a zase ne. Následuje nějaké další ultimátum, které se opět nedodrží. Je to jenom kupování času.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na povodně nejsou, zbrojí se. René Kekely ve varu: Příště pošlou lidem provaz

7:58 Peníze na povodně nejsou, zbrojí se. René Kekely ve varu: Příště pošlou lidem provaz

„Bude zajímavé sledovat, kdo, jak a čím se bude až ztrapňovat, aby si získal ty své voliče,“ říká na…