Tak najděte, sakra, někoho, kdo ho porazí. A Kalousku, to bylo přes čáru! Známou advokátku rozpálili doběla ti, kteří místo piety řvali na Babiše

28.08.2018 20:38

ROZHOVOR „Řekla bych těm pískajícím - tak najděte někoho, kdo ho sakra porazí.“ Křičet u pietních aktů na premiéra podle advokátky Jany Zwyrtek Hamplové nezmění vůbec nic. A přidává i vzkaz pro expředsedu TOP 09: „Srovnávat protest za totality na Velehradě v roce 1985 a teď, to je dost přes čáru. Tehdy protestujícím hrozilo kde co a byl to opravdu akt odvahy“. V reakci na debatu k výročím srpna 1968 také vysvětluje, proč nesouhlasí s obětí Jana Palacha: „Sáhnout si na život je to poslední. Může mi ho být líto, mohu to vnímat jako gesto, ale odmítám ho oslavovat“.

Tak najděte, sakra, někoho, kdo ho porazí. A Kalousku, to bylo přes čáru! Známou advokátku rozpálili doběla ti, kteří místo piety řvali na Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pietní akt k 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy u budovy Českého rozhlasu doprovázely protesty proti vládě premiéra Andreje Babiše

Hlasité protesty provázely pietní akt k uctění obětí srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu. Na premiéra lidé pískali a křičeli hesla proti němu. Považujete podobné projevy za legitimní protest s ohledem na spornou minulost Andreje Babiše a vládní podporu komunistů? Nebo šlo o krajně nevhodné narušení pietního aktu?

Zkusím to otočit - kdyby byla jiná vláda a pietní akt absolvoval jiný premiér. A podobně hlasitě a pískotem by protestovali zastánci tehdejší invaze, jak bychom se na to dívali? Považuji to za nevhodnou formu a neúctu k těm zemřelým v srpnu 1968. U pietního aktu nemá politika co dělat, bylo to hlavně trapné. To bychom už neměli nikdy mít možnost žádnou pietu slavit. Vždy bude někdo, komu se nebude líbit obsah nebo lidé. Hovořím samozřejmě o poměrech v demokratické společnosti, protesty za totalit jsou něco jiného. Žijeme ale v demokracii a koho jsme si zvolili, ten je nyní v nejvyšších funkcích. Řekla bych těm pískajícím - tak najděte někoho, kdo ho, sakra, porazí. U pietních aktů křičet nezmění vůbec nic.    

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přišel s příkladem, že na Velehradě v roce 1985 na cyrilometodějské pouti také poutníci pískali na tehdejšího ministra kultury Klusáka a žádný katolík to nebral jako neúctu k Věrozvěstům nebo Mši svaté. „Každý v tom viděl protest proti nestoudnosti“. Je to správný příklad? Miroslava Němcová v Událostech, komentářích hovořila o tom, že se „jednadvacetiletý Jan Palach upaluje a krátce poté vstupuje mladý Andrej Babiš do komunistické strany a dostává zápis pod krycím názvem Bureš“. Jak vnímáte tento výklad?

No, mně byly v roce 1968 tři roky. Těžko se vžít do tehdejší atmosféry, to by měli pamětníci. Za sebe jako matku ale mohu říct, ať si o tom myslí kdo chce co chce, že nesouhlasím s obětí Jana Palacha, sáhnout si na život je to poslední. Může mi ho být líto, mohu to vnímat jako gesto, ale odmítám ho oslavovat. A jinak bych se musela opakovat. Když je Andrej Babiš de facto Bureš, jak mohl vyhrát volby? Proč ho tento národ zvolil? On se sám nejmenoval. Takže ostatní volební strany teď musí udělat prostě kus práce na tom, aby ty výsledky voleb byly jiné. Je to jediná cesta. A pokud jde o členství v KSČ, tak těch členů tu bylo, pokud se nepletu, milion. Stejně tak svazáků, pionýrů – dnes se tím ohánět je už hloupé. A pokud jde o pana Kalouska a paní Němcovou - mě by spíše zajímalo, proč ODS a TOP tak propadly u voličů. A srovnávat protest za totality na Velehradě v roce 1985 a teď, to je dost přes čáru. Tehdy protestujícím hrozilo kde co a byl to opravdu akt odvahy. Dnes jsou to teatrální výstupy těch, kteří neumí protivníka porazit ve volbách. A tak naruší klidně i pietní akt. Kdyby se protest vedl důstojně, v klidu, transparentem apod, snad. Ale to, co se dělo, bylo trapné. A říkám to jako člověk, který nejásá nad poměry v této zemi. Vůbec ne. Proto mi vadí, jaké zbytečnosti se dějí, namísto aby se pracovalo na změně.    

Prezident Miloš Zeman věnoval výročí tichou vzpomínku, což spustilo další vlnu kritiky. Někteří ironicky říkají, že je dobře, že nevystupuje a spekulují o jeho zdravotním stavu. Jaký je váš odhad, jak dlouho ještě bude Zeman prezidentem a co byste mu v souvislosti s jeho poslední aktivitou doporučila?

Anketa

Je dle vás Zdeněk Bakala slušný člověk?

3%
97%
hlasovalo: 9413 lidí
Já abych doporučovala panu prezidentovi? (Úsměv). Aby skončil a dožil klidné stáří v klidu a pokoji se svými blízkými.

Jak vůbec hodnotit průběh vzpomínkových akcí na 21. srpen 1968 po republice? Někteří pozorovatelé říkají, že dříve nebyla atmosféra tak vyhrocená, ale že nyní vše dostává jiný rozměr už kvůli chování Ruska v minulých letech.

Netroufám si hodnotit, nejsem v tom až tak zdatná. Dám na intuici. Jsme malý stát uprostřed Evropy. Ti velcí na nás kašlou. Proto fandím Visegrádské čtyřce, to by měl být náš pilíř uprostřed Evropy. Nás staví proti Rusku a Trump se s Putinem líbá. Staví nás proti Číně, největší obchody s ní dělá Velká Británie. Měli bychom začít myslet zdravým rozumem, nenechat si vnutit gesta a přestat si myslet, že jsme na politické mapě tak důležití. Každý z těch velkých pardálů myslí jen na sebe – dělejme to taky. A oslavy 21. srpna byly vyhrocené proto, že je někdo vyhrocené chtěl mít. To je vše. Rusko s tím má pramálo společného. Je jen záminkou.       

Ve vašem okolí, účastnili se lidé spontánně programů spojených s výročím? A jak jste strávila 21. srpen vy a co pro vás znamená?

Musím říct, že jsem se v poklidu domova dívala na dokumenty – tedy ne na ty výstupy u Českého rozhlasu, to jsem po chvíli znechuceně přepnula. Připomněla jsem si tedy srpen 1968 potichu a sama. A z mého okolí to tak udělala většina lidí. Přímé přenosy vypínali, protože ty přenosy ničily ty vzpomínky.  

Česká televize přinesla výsledky průzkumu společnosti Median, které se týkají agresivity Ameriky a Ruska. Podle průzkumu jsou současná zahraniční americká a ruská politika srovnatelně agresivní nebo srovnatelně nebezpečné. V případě USA takto odpovědělo 67 procent dotázaných, v případě Ruské federace je tato hodnota o procento nižší. Je výsledek překvapivý? Jak přistupovat k Rusku ve světle posledních událostí, kdy Vladimir Putin upevňuje pozici i díky postupu v Sýrii, schází se s kancléřkou Merkelovou a na druhé straně Spojené státy zvyšují sankce vůči Ruské federaci?

Víte, k těmto velkým hrám velkých hráčů se nemá smysl vyjadřovat. Nikdy do nich nevidíme. Můžeme se jen modlit, aby se to nezvrhlo. To je vše. 

Blíží se senátní a komunální volby, v mnoha městech a obcích se spojují i menší strany, nebo si navzájem podporují kandidáty. Stane se, že tato jednotná řekněme protibabišovská fronta většinou středopravicových a liberálních stran převálcuje Babiše jak v senátních, tak i komunálních volbách? Je to pravděpodobné? Co by takový výsledek přinesl?

Tak v senátních volbách to možné je, ale to hlavně proto, že je hodně nebabišovských dobrých kandidátů, jak pozoruji. Pokud má ANO totiž dnes s něčím problém, pak „ulovit“ osobnosti obecně uznávané. Komunální volby jsou něco jiného - tam se křížkuje i napříč stranami. A protože máme přes 4 tisíce menších obcí a měst, tam jdou lidi po jménech, a kašlou za značku za jménem. Většinou. Stejně jim jsou jedno pojmy středopravicoví, liberární… Volí podle zkušenosti s těmi lidmi. Takže se to bude týkat maximálně Prahy a statutárních měst, kde půjde o politiku. A ani tam nelze vyloučit koalice různé. Tyto komunální volby proto budou hodně překvapivé - nejde v nich příliš předvídat. 

Ve Sněmovně poslanci schválili navýšení důchodů, Andrej Babiš se zasazuje o snižování růstu platů politiků, snaží se podpořit růst platů, minimální mzdy, i když ne tolik, jak chtějí odbory. Postará se Babiš o všechny, jak sám říká? Nebo jen rozhazuje peníze ze státního rozpočtu a nezodpovědně hospodaří?

Nesouhlasím s populistickým snižování platů politiků. Musíme mít dobré politiky a slušně je zaplatit. Trochu sci-fi, uznávám. A zvyšování všeho všem - jsou prostě volby. Před volbami slibují všichni, není to výhrada jednoho jména. Někdy i to, co před pár lety hovořili jinak. Bohužel už dost pamatuji, takže polovině politiků nemohu věřit ani to, že se narodili. Jinak postarat se o všechny je rovněž sci-fi. Voliči musí používat mozek. A to bude možná ten problém - s trochou nadsázky.  

Blíží se sto let výročí vzniku Československa. Co bychom si měli uvědomit v této souvislosti? V jakém stavu se naše země nachází? Proč je národ tak rozdělený? Kdo za to může, že nedržíme spolu?

Kdo za to může, že nedržíme spolu? Jen my sami. Chceme-li najít viníka, musíme se podívat do zrcadla. A je to proto, že si řada lidí plete demokracii s anarchií, svobodu slova s možností urážet kdykoli kohokoliv, a za svůj neúspěch vinit jiné. Potřebujeme silného vůdce, který by lidi nerozděloval. Někoho takového, jako je Orbán v Maďarsku. Zatím ho nevidím.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

0:01 Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dnes vládě radí kdekdo, včetně týmu expertů. Jsou jimi ale i lidé bez vysoce kvali…