Válečný konflikt na Ukrajině je především velkou osobní tragédií pro ty, kteří jsou jeho nechtěnými přímými účastníky. Při plném respektu k těm, kteří přišli sami o život nebo o své blízké, se podívejme na událost ze zorného úhlu naší země. Jaké nejtíživější dopady může mít útok Ruska na sousední zemi pro českou ekonomiku?
Největší dopad bude na finanční trhy. Tedy samozřejmě v první řadě na akcie. Především v dalších dnech prakticky nikdo nebude řešit makroekonomické statistiky. Válka je mnohem silnější karta. Proto logicky budou evropské akciové burzy pod větším tlakem než ty americké, i když se smráká i nad americkými burzami. To musí zajímat třeba lidi, kteří investovali do penzijních fondů, protože ti kvůli tomu zaznamenají ztrátu.
Na druhém místě v síle reakce budou energie. Konkrétně cena ropy Brent je aktuálně nejvýš od roku 2014. Strach z výpadku ruských dodávek plynu i ropy nutí země předzásobovat se – ačkoliv celkem jistě nelze říci, že toto předzásobení přichází včas. K tomu ale musíme vzít v úvahu ještě faktor psychologie. Vystrašený trh může předzásobování poněkud naddimenzovat. A to je nejzávažnější faktor, který povede k tomu, že opět můžeme přepsat inflační předpovědi.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok konstatoval, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít proinflační efekt, inflace by měla růst především kvůli vyšším cenám plynu a ropy. Podle něj se tak návrat k normálu může oddálit a k dvouprocentnímu inflačnímu cíli bychom se měli začít vracet spíše až později v příštím roce. Dá se takto kalkulovat, když nikdo nemůže vědět, jak se bude válka na Ukrajině vyvíjet, ani to, jak na obě země, které mají každá svou roli při zásobování Evropy plynem a ropou, dolehne?
Až do konce roku se velmi opatrně připouštěla hypotéza, že by se inflace mohla „skoro“ blížit 10 procentům. Počátkem roku už se mluvilo o tom, že bude kulminovat na jaře na deseti procentech, pak ihned začne klesat. A teď můžeme prohlásit, že deseti procenty to končit nebude. Inflace s velmi vysokou pravděpodobností hranici deseti procent přeleze. Cena ropy se o to postará. A kde je drahá ropa, tam jsou drahé energie obecně, protože všechny energie jsou ve své podstatě do jisté míry substituty. Takže nejprve vliv války na Ukrajině pocítíme v cenách energií, následně se tento vliv bude opět rozlévat do dalších cen, a to včetně cen potravin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
inflace , SWIFT , Šichtařová , Ukrajina , Inventura Markéty Šichtařové
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky
20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou
- 12:24 Bobošíková: Fialův gang mlží, BIS selhala a Pavel kryje násilí v uniformě
- 11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost