Vždy, když vládly pravicové strany, došlo k rozdělení společnosti, udeřil exposlanec ČSSD

19.07.2020 16:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Vždy, když vládly pravicové strany, tak došlo k rozdělení společnosti, k zesílení sociální nerovnosti a ke snížení spravedlnosti a solidarity v České republice. V letech ekonomické krize se přijala pravicová řešení, která tuto krizi prohloubila,“ všímá si dlouholetý bývalý poslanec ČSSD za Zlínský kraj Antonín Seďa. Připomíná snížení platů a penzí, což dle něj podkopalo koupěschopnou poptávku, přijetí církevních restitucí či zavedení superhrubé mzdy, která zvýšila zdanění a snížení příjmů všech zaměstnanců.

Vždy, když vládly pravicové strany, došlo k rozdělení společnosti, udeřil exposlanec ČSSD
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Politika musí působit věrohodně a vycházet z domácích kořenů, je název jednoho vašeho červnového textu. Nevychází z domácích kořenů?

Moje úvahu směřovala dvěma směry. Ten základní spočívá v tom, že politici neřeší základní problémy této země a namísto toho řeší zástupné problémy. Příkladem mohou být doposud nevyřešené exekuční excesy, málo efektivní a jak se ukázalo v průběhu koronavirové krize příliš byrokratická státní správa, finančně nedostupné bydlení či obrovské regionální rozdíly v životní úrovni a výši mezd. Proto by politici měli primárně řešit problémy vzešlé z domácích kořenů.

Druhý směr ukazuje na další problém české politiky, a tím je hledání vnějšího nepřítele, pokud nejsem schopen či ochoten vyřešit základní problémy České republiky. Opět uvedu příklady z poslední doby, jako je strašení lidí nelegálními migranty a teroristy, odstraňování soch a přepisování historie či zahraničněpolitická diskuse o vztazích s Tchaj-wanem a ČLR.

Pokud chci dělat poctivou politiku pro své spoluobčany, pak musím zapojit srdce a rozum.

Pravicové strany ke vzájemné spolupráci žene touha po moci. Piráti koketují se STAN i ODS, lidovci se STAN a TOP 09 a ODS se snaží přemluvit ostatní, že premiérem má být Petr Fiala. Vzpomeňme si na období ekonomické krize v letech 2002 až 2012, uvádíte na facebooku. Na co konkrétně si mají lidé vzpomenout?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

9:10 Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenach…