Zákon padajícího hovna. Být dnes u policie? Ne. Zasloužilý příslušník vystupuje proti složkám, které zasahují proti vlastním občanům

30.03.2016 7:01

Bezpečnostní odborník, válečný veterán a bývalý dlouholetý elitní policista Lumír Němec v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz ostře kritizuje policejní zásahy proti účastníkům proti imigrační politice EU a Sobotkovu kabinetu nebo proti antičínským aktivistům. A není sám. Za zbytečně brutální, zpolitizované jak za komunistického režimu a profesně zfušované je považuje i mnoho bývalých policistů. Jejich názory, za které se už nemusejí bát msty státu, jemuž věrně sloužili mnohdy desítky let, se šíří jako lavina po sociálních sítích.

Zákon padajícího hovna. Být dnes u policie? Ne. Zasloužilý příslušník vystupuje proti složkám, které zasahují proti vlastním občanům
Foto: archiv
Popisek: Lumír Němec

Jak dlouho jste sloužil u Policie České republiky? Byl jste jejím příslušníkem už za minulého režimu? 

U policie jsem sloužil od roku 1991 do roku 2005. Nejdříve jsem pracoval u Ochranné služby a od roku 1993 do 2005 jsem byl příslušníkem URNA. Za minulého režimu jsem nesloužil. Ne že bych neměl k ozbrojeným složkám vztah, to právě naopak. Sloužit v té době u ozbrojených složek ale znamenalo být železnou pěstí komunistické strany a vzhledem k tomu, že komunisty bytostně nesnáším, nechtěl jsem se stát součástí jejich represivního aparátu.

Jak hodnotíte – jako sám dlouholetý policista – poslední zákroky české policie jednak vůči nahlášené demonstraci proti imigrantům a pak zásahy proti odpůrcům příjezdu čínského prezidenta? Připomínám, že policisté se ve druhém případě vždy vrhli na české občany s vlajkami Tibetu a nijak nereagovali na jejich fyzické napadání čínskou ambasádou najatými lidmi. 

Policejní zákroky z poslední doby vnímám jako neadekvátní. Policie by měla chránit občany republiky, a ne je trestat za projevení názoru, který není souhlasný s politikou vlády a bruselského diktátu. A pozor, nejde mi ani tak o to, co kdo říká, ale o principy demokracie dané Listinou lidských práv a svobod, která je součástí nejvyšší zákonné normy tohoto státu, Ústavy České republiky. Podle ní má totiž každý občan tohoto státu právo vyjádřit svobodně své politické názory. S názory pana Bartoše se neztotožňuji, ale rozehnat demonstraci lidí, kteří nedělají nic jiného, než že pouze projevují svůj vlastní názor, považuji za svinstvo. Tato demonstrace nebyla nezákonná a byla povolena, takže nebyl žádný důvod použít násilí. Když vidím zasahující policisty, jak míří zbraní na lidi, kteří říkají, že zde nechtějí imigranty, je mi z toho smutno. Co se týká reakce na Evropské ulici a okolí, mám dojem, že zde došlo k nějakému časovému posunu. Vzhledem k mému věku si velmi živě pamatuji, jak jsme museli jít vítat soudruha Brežněva na cestě z letiště k Hradu. Stáli jsme tam úplně stejně jako čínští studenti a nedej bože kdyby někdo nemával a netvářil se radostně. Ten, kdo se pokusil projevit nesouhlasný názor s politikou vlády, byl okamžitě zatčen. Mám dojem, že na Evropské se nyní odehrálo něco podobného.

Chtěl byste být dnes českým policistou? A pokud ne, proč?

Svou práci jsem měl rád, nikdy jsem to nebral jako poslání, dělal jsem něco, co mě bavilo, a dělal jsem to s chutí. I jako příslušník URNA jsem se zúčastnil zásahů proti demonstrantům, ale to byly zásahy proti lidem, kteří zapalovali auta, rozbíjeli výklady obchodů a po policistech házeli kameny a zápalné láhve. Naštěstí to byla doba, kdy policie nebyla nucena rozhánět demonstrace lidí hlasitě projevujících vlastní názor nebo nesouhlasících s příjezdem nějakého papaláše. Policie je nyní stále více zneužívána k „udržení pořádku“ tam, kde by se dříve starala pouze o to, aby někdo z davu nespadl pod projíždějící auto. Takže policistou pod tímto vedením a vládou, která opět zneužívá represivní aparát k prosazování mocenských zájmů, bych být nechtěl.

Myslíte si, že obyčejní řadoví policisté mohou zasahovat nějak jinak, než jak zasahují na rozkazy svých nadřízených, kteří se evidentně bojí – jak prý hovoří zkušenosti všech bývalých policistů, se kterými jsem mluvil –, v první řadě ani ne tak o zachování zákonitosti jako o svá místa. V září 1938 třeba měli policisté zasahující proti demonstrantům bouřícím se proti přijetí německého diktátu instrukce, cituji: „Držet se zpátky, a bude-li nejhůře, stáhnouti se do kruhu a zpívati státní hymnu.“ 

Chyba není v těch chlapech na ulici, ale v těch, kdo je tam poslal. Policista zasahuje pod jednotným velením a na rozkaz. Každý, kdo se postaví proti rozkazu, riskuje, že bude kázeňsky potrestán nebo přijde o místo, prostě ho vyrazí. Je to klasický zákon „padajícího hovna“. Někdo nahoře vydá rozkaz, někdo, kdo není vidět, a ukryje se za hromadu papírů a nařízení. Tak to jde dál až k těm klukům na ulici. Ti jsou vidět, a když někdo z nich odmítne rozkaz vykonat, tak bude problém, za který někdo musí být potrestán.

Totéž ale přece hrozilo jejich osobně asi statečnějším předchůdcům z dob Masarykova Československa. Proč to nedělají jejich současní nástupci? Na sociálních sítích koluje třeba velmi sdílené video ze Španělska, na kterém tamní policisté po poradě odkládají na hromadu své plexi štíty a odcházejí z ulice, kde stáli proti krajanům.

Ti, kteří nejsou vidět, jistě potrestáni nebudou. Vždyť my ani nevíme, kdo ten zákrok nařídil! Ale neuposlechnutí rozkazu na ulici vidět bude a ten chlap to odskáče. Nikoho nebude zajímat, že nechtěl pouze rozhánět teleskopem starý dědky.

Na videu z policejního zásahu proti odpůrcům diktátu EU přijímat muslimské běžence je vidět, jak policisté kopou ženy nebo teleskopickými obušky útočí na životně důležité body lidského těla. Myslíte si, že z toho GIBS, paradoxně samotnými policisty přezdívaná Gestapo, něco zaujme?

Nelze hodnotit zákrok z nějakých výřezů záběrů videa na internetu. Myslím, že 90 % těch chlapů je normálních a nemají žádné potěšení z toho někoho tlouct. To video může být tendenčně upravené a nemůžeme vědět, co předcházelo tomu, než se policista rozhodl použít donucovací prostředek.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Blahuš

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda s USA? Obranná jenom podle názvu. Právník Koudelka dělá jasno, co Černochová podepsala

15:56 Dohoda s USA? Obranná jenom podle názvu. Právník Koudelka dělá jasno, co Černochová podepsala

„Ve srovnání s 90. lety 20. století, kdy vládli Václav Klaus a Miloš Zeman a byla to doba svobody, j…