Zdechovský rázně: Evropští politici měli z Trumpa strach, budovali vztahy jen s Clintonovou. Multikulturalismus je blbost. Ve Francii snad vyhraje Fillon, protože unavená Merkelová...

06.01.2017 8:38

ROZHOVOR „Když dojde k teroristickému útoku, všechny evropské tajné služby volají do Ameriky. Tohle musí přestat,“ vyzývá europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který očekává, že s Trumpem začne doba pragmatických kandidátů. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se věnuje i situaci států EU před volbami: „Věřím, že Francois Fillon vyhraje prezidentské volby a že se bude snažit Evropskou unii dostat do řádu, kde byla.“ A multikulturalismus? „Idea o tom, že se budou všechny rasy mísit a svorně žít, je blbost,“ říká Zdechovský.

Zdechovský rázně: Evropští politici měli z Trumpa strach, budovali vztahy jen s Clintonovou. Multikulturalismus je blbost. Ve Francii snad vyhraje Fillon, protože unavená Merkelová...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Donald Trump a jeho zvolení americkým prezidentem. Pro mnohé velké překvapení uplynulého roku. A podle mnohých končí svět, který jsme znali. Jak situaci vidíte vy?

Nic nekončí. Když vidím, jak americká ekonomika příznivě reagovala, a vidím kontext světové politiky, s Donaldem Trumpem se politika jen trošku zpragmatizuje. Končí snad období naivistických kandidátů, kteří se snaží být mocenskými stratégy, ale začíná doba pragmatiků, které lidi chtějí, vyhledávají a budou je v budoucnosti i volit.

Zatím to vypadá, že Evropská unie není zvolením republikána Donalda Trumpa americkým prezidentem nadšená. Může podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera ohrozit vztahy mezi Evropou a Spojenými státy. Zdá se, že EU chce jít možná více vlastní cestou. Jsou to jen domněnky?

Řada evropských politiků měla z Donalda Trumpa strach. Všechny vztahy budovali s Hillary Clintonovou a do Trumpovy administrativy neměli takový vhled. Nicméně celkově vztahy zůstanou nastaveny podobně nebo stejně. Nedokážu si představit, že by Amerika přerušila s Evropou kontakty. Myslím si, že se spolupráce v řadě oblastí vyplatila. Jen do budoucna nebude vypadat tak, že se Evropa poveze na vlně Spojených států. Řada politiků musí přestat spoléhat jen na USA v oblasti bezpečnosti. Musíme si budovat vlastní bojeschopnou armádu a politiku. Když dojde k teroristickému útoku, všechny evropské tajné služby volají do Ameriky. Tohle musí přestat, začít výměna informací a podobně. 

Píšete, že neznáte vyjádření „to nejde“. Opět si teď po dalších teroristických útocích spousta lidí ale láme hlavu, proč nelze ochránit lidi před tímto nebezpečím. Předpokládám, že už jste na tuto otázku odpovídal několikrát…

Je potřeba udělat maximum, abychom lidi, kteří o nějakém útoku uvažují, odradili, nebo aby už seděli ve vězení. Člověk, který tohle v Berlíně udělal, si musel opatřit zbraň. Není možné, že někdo, třeba v případě útoků v Nice, Bruselu a Paříži se už dlouhodobě připravuje na kriminální kariéru, připravuje si zbraně, a evropské tajné služby o tom neví nebo si informace nevymění. Apeluji stále na to, abychom více začali spolupracovat, přestala studená válka mezi členskými státy EU a informace jsme si vyměňovali. Vždyť případný pachatel může být chvíli v jednom státě a za pár hodin jinde.

Zhruba 350 tisíc migrantů už letos přišlo ze třetích zemí na území Evropské unie. Německému listu Ruhr-Nachrichten to řekl ředitel evropské pohraniční agentury Frontex Fabrice Leggeri. Díky dohodě s Tureckem a po uzavření takzvané balkánské stezky se počet migrantů na této trase snížil, ale naproti tomu počet migrantů připlouvajících do Evropy přes Středozemní moře z Libye a částečně také z Egypta se od té doby o dvacet procent zvýšil. Jak v tomto kontextu hodnotit politiku EU v uplynulých měsících?

Myslím si, že dohoda s Tureckem byla správná a funguje. Výkřiky politiků, že je ji potřeba zrušit, jsou absolutně mimo. Socialisté, zelení a komunisté nemají pravdu, protože imigraci bylo potřeba dostat pod kontrolu. V ČR se vůbec nemluví o tom, že když došlo k teroristickým útokům v Berlíně, došlo k nim i v Turecku a Jordánsku. Musíme maximálně vládám zemí ohrožených Islámským státem pomoci se stabilizovat. Řada lidí při zavírání v Turecku tvrdila, že jde o oponenty Erdogana, ale když se zaměříte na to, kdo byl v posledních měsících zadržen, jsou to také lidé napojení na IS. V českých médiích se o tom nehovoří, nejsou tu analytici, kteří by situaci vysvětlili, aby lidi pochopili sousedskou politiku států EU, protože bez ní a pochopení širšího kontextu mohou všichni nadávat na Evropskou unii, jak chtějí, mohou si myslet, že když Českou republiku oplotíme, nikdo se sem nedostane; ale k jejich překvapení, dostane. Budou dál připlouvat a jen se budou lidé hromadit jinde než u českých hranic. 

Nakolik se dá říct, že multikulturalismus je ztracená idea? Mám na mysli souvislosti s událostmi jako Brexit či volba Trumpa…

Idea o tom, že se budou všechny rasy mísit a svorně žít, je blbost. Vždycky musí být ve společnosti někdo, kdo bude udávat tempo a směr věcí. Myšlenka to byla vznosná, ale ve své podstatě nesmylná. Multikulturalismus se vždycky ve všech společnostech projeví tak, že začne být obrovským nepořádkem a neschopností jednotlivých národů a skupin se domluvit. Vždycky začnou tenze, rozbroje a často to vede k různým válkám.

Za pár měsíců přijdou důležité parlamentní volby v Holandsku, spuštění článku 50 o vystoupení Velké Británie z EU či ostře sledované prezidentské volby ve Francii, pak parlamentní… Mimochodem, když se zastavím u prezidentských voleb ve Francii, říká se, že EU vede Merkelová a Hollande. Jaký předpokládáte vývoj? Dokážete si představit kombinaci Francois Fillon a Angela Merkelová?

Nedokážu. Francois Fillon je jiný politik, není tak slabý jako Hollande. Má za sebou bohatou kariéru. Byl vysmívaným politikem, a teď je velmi respektovaný. Rodí se z něj politik evropského formátu. A vedle něj unavená Angela Merkelová, která jakoby si svým způsobem řadu problémů i slábnoucí pozici způsobila sama, mu nebude příliš stačit. Fillon je pro mě největší překvapení francouzských voleb. Osobně jsem nepředpokládal, že primárky vyhraje. Ale jakým způsobem je vyhrál! Beru to s největším obdivem, věřím, že Francois Fillon vyhraje prezidentské volby a že se bude snažit Evropskou unii dostat do řádu, kde byla. Vytáhnout ji z ideje vzdušných zámků tvoření unie, která bude vypadat jako Spojené státy americké se vším všudy, a bude to víc o suverénních státech, které chtějí vzájemně spolupracovat. Že zvedne myšlenku vzájemné podpory, spolupráce a propojení, která se vytratila.

Pokud chce Angela Merkelová vyhrát volby, musí mezi lidi, musí si objet Německo, znovu se vrátit k pozici kancléřky, jejíž mandát vychází od lidí. Má silnou podporu tradičních zastánců CDU, ale už slabší podporu CSU a malinká je podpora od lidí, kteří sympatizují s křesťansko-demokratickou, lidoveckou tradicí evropské lidové strany. U těchto lidí musí Angela Merkelová výrazně zabrat, jinak ji volit nebudou.

Zvenčí vypadá situace tak, že vlastně Angela Merkelová je v Německu osobnost číslo jedna. Nikdo jiný zdá se není vidět a slyšet…

Je silná osobnost a případné konkurenty vyřadila. Dominuje německé politice a také CDU, takto se za osm let dostala do své role. Ani sociální demokrat Schulz pro ni není vážnou konkurencí. Řada lidí jí bude házet hlas jen z tohoto důvodu.

A pak tu máme ještě volby v České republice, parlamentní i prezidentské. Zatím se zdá, že premiérem bude Andrej Babiš, prezidentem Miloš Zeman. Ale může se stát, že Babiš nebude mít koaliční potenciál. Jak situaci vidíte vy?

Jsem velice opatrný. Ještě EET neběží dlouho a spousta dalších věcí přijde, které mohou výrazně volby ovlivnit. Andrej Babiš se obklopuje lidmi, jako je Daniel Ťok, viz poslední ostuda s dostavbou dálnice nebo železniční koridor na jih Čech, který zvýší rychlost vlaku o tři minuty. To jsou věci, které lidé vnímají citlivě a při různých diskusích se mě na to ptají.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po volbě Pavla děs. „Začíná vláda jedné strany. Schovejte syny, přežijte!“ Petr Hampl odhaduje další vývoj

0:01 Po volbě Pavla děs. „Začíná vláda jedné strany. Schovejte syny, přežijte!“ Petr Hampl odhaduje další vývoj

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Před dvěma týdny odhadl, že generál Petr Pavel zvítězí v prezidentských volbách na…