Zdechovský se vrátil z Afriky a popsal, co jim tam jasně řekl, i když radost z toho asi neměli

28.03.2018 12:09 | Zprávy

ROZHOVOR Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) čelil na Sahaře vyhrocené debatě s africkými politiky, kteří tvrdili, že je Evropa zodpovědná za to, jak Afrika vypadá, a že jim málo pomáháme. „Řekl jsem jim, že řešením problémů migrace není to, že přijmeme všechny, ale že lidé zůstanou doma a udělají Afriku lepší,“ prozradil v rozhovoru pro PL.cz. „Do Afriky proudí velké množství fondů a peněz, ale hodně se jich ztratí. Mnoho politiků z Afriky jsou nejbohatší lidé na světě, přestože v jejich zemích lidé trpí hladem. Když to někdo pojmenuje, tak se zlobí. Ale je to pravda,“ dodal s tím, že když nebudeme řešit africké problémy, přesunou se skrze migraci do Evropy.

Zdechovský se vrátil z Afriky a popsal, co jim tam jasně řekl, i když radost z toho asi neměli
Foto: Archiv TZ
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„Všichni čeští politici, co mluví o migraci, by měli někdy odjet do Afriky si promluvit s tamními politiky...,“ uvedl jste na Facebooku. Sám jste tam před pár dny odjel a na západní Sahaře se zúčastnil debaty s politiky, vědci a novináři. K tomu jste v té době napsal: „Dnešní diskuse na téma migrace s politiky, vědci a novináři byla asi emocionálně nejvíce vyhrocená diskuse, kterou jsem na toto téma absolvoval.“ Prozradil jste, že navrhujete v Evropském parlamentu zmenšit množství projektů v Africe a soustředit se na jejich efektivitu. „Afrika si dokáže řadu problémů vyřešit sama, když s ní budeme sdílet know-how a technologie,“ domníváte se. Ale také přiznáváte, že se některá vaše slova africkým politikům nelíbila a tvrdě se do vás pustili. Co jim vadilo?

Prvně bych rád řekl, že je velmi důležité, aby čeští politici začali do Afriky jezdit a seznamovat se s tamními problémy. Lépe se nám tady bude pak o možných rizicích a případných řešeních diskutovat. Co se týká diskuse na fóru, tak řada z přítomných začala říkat, že Evropa je odpovědná za to, jak dnes Afrika vypadá, a druhá část začala s tím, že málo pomáháme. Osobně jsem ale řekl, že řešení problémů migrace z Afriky není to, že přijmeme všechny, ale to, že lidé zůstanou doma a udělají Afriku lepší. Pokud někdo utíká z Afriky, je to mnohdy z důvodu, že se řada problémů odsouvá nebo neřeší. Do Afriky proudí velké množství fondů a peněz, ale je problém, že se jich hodně ztratí. Mnoho politiků z Afriky jsou nejbohatší lidé na světě, přestože v jejich zemích lidé trpí hladem. A když to někdo pojmenuje, tak se zlobí, ale je to pravda. A myslím, že je čas přestat být korektní a říkat to na plná ústa. Jinak se to nezmění. 

Hovořil jste tam také o nutnosti společného boje proti převaděčům a klimatickým změnám, kdy v řadě států Afriky dochází voda. Oba tyto úkoly jsou náročné, ale mluví se o nich už dlouho. Jsou výsledky či alespoň snaha je vyřešit dostatečná?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…