Ukrajinská válka sjednotila vládu a opozici. Babiš bezpodmínečně podpořil Fialovu vládu. Čím se z hlediska postoje opozice k vládě liší tento přístup od tzv. covidové krize?
Liší se zásadně. Role opozice v podobných krizích je podporovat a případně konstruktivně kritizovat vládu, když udělá chybu, což nakonec udělá každá vláda. Babiš teď Fialovu vládu ohledně Ukrajiny podpořil, aby Česko působilo jednotně, i když by ji mohl zkoušet lacině kritizovat. Navíc to udělal, přestože jeho elektorát vůbec není tak prozápadní jako voliči vlády, a hlavně trojkoalice SPOLU, která slovo „Západ“ používala i ve volební kampani.
Během covidu se současná vláda a tehdejší „opoblok“ choval opačně a často destruktivně. V podstatě platil princip, že když Babišova vláda zpřísňovala protipandemická opatření, tak je opozice chtěla rušit a naopak. Dalo se na to sázet. Opozice bohužel covid pojala jako permanentní a totální kampaň proti Babišovi a výsledkem bylo, že nikdo už nevěřil vůbec ničemu. Sotva totiž vláda něco udělala, tak to opozice okamžitě úplně znesvětila. Přitom právě na důvěře veřejnosti ve vládu zvládání podobných krizí stojí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský