Známý ekonom Ševčík: Skvělý ministr financí byl hlavně Klaus. A pokud jde o Babiše...

07.12.2013 4:44

ROZHOVOR Pokud se vůbec Andrej Babiš stane ministrem financí, tak podle mého názoru se svými zkušenostmi nemůže být horší, než někteří minulí ministři financí, řekl pro ParlamentníListy.cz renomovaný ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík.

Známý ekonom Ševčík: Skvělý ministr financí byl hlavně Klaus. A pokud jde o Babiše...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus s Miroslavem Ševčíkem
reklama

Pane děkane, nedávné rozhodnutí ČNB, které oslabilo korunu, bylo podle vašeho názoru: strategické, ekonomické, politické, nebo hloupé?

Ani jedno z toho. Považuji ho za zbytečné opatření ze strany ČNB, které z dlouhodobého hlediska nepomůže české ekonomice, protože žádná umělá regulace nemůže nahradit rovnovážný kurz, který nastavuje samotný trh.

Co se tedy podle vás stane v příštích šesti měsících s českou ekonomikou?

Bude jen stěží sbírat sílu, aby konečně v meziročním srovnání v jednotlivých čtvrtletích přestala vykazovat záporné hodnoty. Ukazuje se, že všichni analytici, kteří již v létě 2012 a opakovaně v létě 2013 hovořili o odražení se ode dna, se opakovaně mýlili. Místo razantního růstu očekávám spíš přešlapování na místě.

Pokud se přesuneme do aktuálního politického dění a rozložení, které nás zřejmě jako občany České republiky čeká. Jaký podle vás bude ministr financí Andrej Babiš?

Anketa

Kdybyste mohli prosadit jen jednu daňovou změnu, kterou byste upřednostnili?

hlasovalo: 13650 lidí
Pokud se vůbec Andrej Babiš stane ministrem financí, tak podle mého názoru se svými zkušenostmi nemůže být horší, než někteří minulí ministři financí. A také doufám, že bude plnit své sliby a přinutí buď jako ministr financí, nebo místopředseda vlády pro ekonomiku všechny resorty k šetření. Takzvanou „vatu“ v jednotlivých kapitolách rozpočtu odhaduji na 5 – 10 procent výše stávajících výdajů jednotlivých kapitol státního rozpočtu.

Být premiérem, koho byste na toto křeslo posadil?

Premiérem nejsem, proto „nominovat“ nikoho nebudu, ale mezi nejlepší ministry financí naší novodobé historie patřil Václav Klaus.

Kdy by se podle vás mělo zavést euro?

Kdyby záleželo na mně, tak nikdy. Euro zatím nezkrachovalo, a pokud se tak nestane, budeme ho muset zavést. Čím později, tím lépe pro naši ekonomiku.

Můžete jmenovat nové, podle vás nadějné ekonomy?

Jsou to někteří absolventi Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Mezi ty, kteří umí spojit teorii s praxí, patří bezesporu například Miroslav Zajíček, Libor Dušek (absolvent doktorského studia na Chicagské univerzitě), Peter Katuščák a mnozí další. A mezi studenty Jan Kozák, Štěpán Pekárek, Martin Zeman a Josef Klement. Ten jede mimochodem na rok a půl na stáž do Kanady.

Znovu k politice. Jaký ekonomický program jaké politické strany vás v předvolebním boji nejvíce zaujal?

Žádný ekonomický program jednotlivých politických stran mě jako celek nezaujal. Dílčí racionální prvky obsahovaly ekonomické programy ODS, Strany Svobodných, Hnutí ANO, TOP 09 a Úsvitu.

Jste děkanem Národohospodářské fakulty VŠE, můžete našim čtenářům přiblížit, čím se zabývá její studium?

Na Národohospodářské fakultě se snažíme skloubit studium standardních ekonomických teorií s aplikací hospodářské politiky, naučit studenty vnímat a chápat široké souvislosti společenskovědních disciplín při přijímání jednotlivých opatření v rámci hospodářské politiky. Studenti se seznamují i s hospodářskými dějinami, s vývojem ekonomických teorií a studují mimo jiné i hospodářskou politiku Evropské unie.

Mohl byste jako ve škole oznámkovat následující tři ministry financí? Václava Klause, Bohuslava Sobotku a Miroslava Kalouska?

Václav Klaus 1, Bohuslav Sobotka 4-, Miroslav Kalousek 3-.

Čistě z ekonomického pohledu, jaké období naší republiky bylo nejúspěšnější?

První polovina 90. let 20. století, kdy došlo k velmi razantním změnám při transformaci ekonomiky. Bohužel i v tomto období se udělaly nějaké chyby.

Fotogalerie: - Klaus na VŠE

V rámci Dne s Vysokou školou ekonomickou vystoupil...
V rámci Dne s Vysokou školou ekonomickou vystoupil...
V rámci Dne s Vysokou školou ekonomickou vystoupil...
Václav Klaus s Miroslavem Ševčíkem
V rámci Dne s Vysokou školou ekonomickou vystoupil...
V rámci Dne s Vysokou školou ekonomickou vystoupil...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karneval Maláčové a spol.! Seniorům dají 15 miliard, učitelům přihodí 9 procent. A zbytek lidí má šetřit? Senátor Zeman hájí ty, co na to všechno musí vydělat

21:30 Karneval Maláčové a spol.! Seniorům dají 15 miliard, učitelům přihodí 9 procent. A zbytek lidí má šetřit? Senátor Zeman hájí ty, co na to všechno musí vydělat

ROZHOVOR „Z mého pohledu čím chudší stát, tím je to lepší, protože aspoň nebude rozhazovat. Je to ve…