V mysli norimberské zákony, na papíře i lži. A ty počty? Historik Fidler nad propagační brožurkou Sudeťáků

16.05.2026 18:29 | Rozhovor

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Ona jim nesedí v podstatě žádná čísla. V jejich ‚historickém‘ přehledu je uvedeno, že došlo k vyhnání zhruba tři a půl milionu sudetských Němců,“ říká historik Jiří Fidler, ale nedopočítal se. Pročetl si propagační brožurku sudetoněmeckého landsmanšaftu My sudetští Němci a pro ParlamentníListy.cz rozebírá, co je v ní psáno. To se budete divit.

V mysli norimberské zákony, na papíře i lži. A ty počty? Historik Fidler nad propagační brožurkou Sudeťáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Historik Jiří Fidler

Máme před sebou brožurku s názvem „My sudetští Němci / Wir Sudetendeutschen“, u které je dosti drobným písmem uveden vydavatel, tedy „Sudetendeutsche Landsmannschaft“, a stejně drobně oznámeno financování od „Bayerisches Staatsministerium für Familie, Arbeit und Soziales“. Co byste mi k tomu řekl?

Jedná se o brožurku propagační, určenou primárně českému obyvatelstvu, napsanou velmi dobrou češtinou a s minimálním množstvím prohřešků vůči českému pravopisu. Rozhodně aspoň v tomto jde o výrazný posun od onoho německo-„českého“ letáku „Roskas pro obyvatele“ z března 1939.

Vzal jste to hned zostra. Ale vcelku vám rozumím, protože celým materiálem, který se tváří jako vstřícnost sama, se vine zjevná propaganda ve stylu – buď uznáte náš pohled, který je esencí dorozumění, dialogu a smíření, nebo jej odmítnete, a pak jste pokračovateli nacionalismu, totality a všeho špatného...

Poněkud jste to zjednodušil, ale obecně máte pravdu. Je jejich věcí, jak sami sebe nazývají a jak svoje dějiny interpretují, ale nechápu, proč nás tím obtěžují. Zcela jistě si dokážou zaplatit české jedince či skupiny, aby jejich názory sdíleli. To vidíme minimálně v posledním desetiletí. Zatím si však dovolím pochybovat, že by nám svůj pohled dokázali obecně vsugerovat. Takže jde spíše o jejich stálou snahu odříznout ze štangle další, užší či širší, kolečko. A ten germanismus jsem použil záměrně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Zuzana Majerová byl položen dotaz

O jaké efektivitě mluvíte?

Mluvíte o efektivní státní správě. Jak se to slučuje s tím, když do funkcí ve státní správě a na ministerstvech pak jmenujete lidi bez jakékoliv odbornosti? Jeden příklad za všechny. Syn Dostálové – jeho odbornost gastronomie a teď má koordinovat stavební zákon… Proti tomu jste vznesli nějaké námitk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pohled historika je bezesporu zajímavý, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBanjo123 , 16.05.2026 19:06:27
Je velmi dobře, že se takovými věcmi někdo fundovaný podrobně zabývá. Jinak jsme odkázáni na tvrzení politiků ze znepřátelených stran a tam jeden nikdy neví, kde končí pravda a kde začíná propaganda. Záměrně se nestavím na žádnou stranu, ať si každý udělá názor sám. A hlavně nenadávat Fidlerovi.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Proto jsou tak vzteklí.“ Tajemství Babišových výstupů s novináři

12:50 „Proto jsou tak vzteklí.“ Tajemství Babišových výstupů s novináři

VIDLÁKŮV TÝDEN Babiš nad novináři vítězí, takže se cítí uvolněně. Novináři naopak s premiérem prohrá…