Semelová (KSČM): Vyjádření prezidenta k vysokým školám je neúnosné

26.01.2012 10:06

Poslankyně Marta Semelová (KSČM) zaujala kritické stanovisko k ostrému vyjádření prezidenta Václava Klause proti akademické obci Univerzity Karlovy, Radě vysokých škol, České konferenci rektorů a akademickým senátům.

Semelová (KSČM): Vyjádření prezidenta k vysokým školám je neúnosné
Foto: red
Popisek: Poslankyně a zastupitelka Prahy 1 za KSČM, Mgr. Marta Semelová

Ostré vyjádření prezidenta  Václava Klause proti akademické obci Univerzity Karlovy, Radě vysokých škol, České konferenci rektorů a akademickým senátům, kteří nesouhlasí s návrhy zákonů z dílny ministra školství Dobeše, by si ze strany představitelů VŠ zasloužilo ostré odpovědi. Prezident Klaus hrubě osočil ty,  kteří chtějí věcně diskutovat a předkládají jasné argumenty podložené znalostí věci. Vyjádření hlavy státu ve smyslu, že hra na akademickou svobodu je falešná a že je pobouřen tím, co si akademický svět v tuto chvíli dovoluje, je za hranicí únosnosti. Panu prezidentu by zřejmě mnohem víc vyhovovalo, aby vysokoškolští odborníci a studenti drželi ústa a krok a slepě se podrobili vidině budoucnosti, kdy o vysokoškolském vzdělávání budou rozhodovat všehoschopní politici a podnikatelé, jimž jde výhradně o vlastní zisk. Asi si vzpomněl na uplynulých 20 let, kdy u toho všeho byl a mnohé způsobil. Mám na mysli postupnou privatizaci vzdělání v ČR, rozkvět soukromého školství, přičemž výsledek je takový, že dnes působí ve zbytku naší bývalé Československé vlasti 74 vysokých škol, z toho 46 soukromých, a na nich 408 tisíc studentů. Nechci v tuto chvíli hodnotit úroveň některých z nich. Avšak pokud V. Klaus kritizuje vysoký počet škol i studentů a kvalitu vzdělávání a vědy, měl by si ovědomit, že on sám je jedním z těch, kdo má současný stav na svědomí. Stejně falešné je i jeho hořekování nad troufalostí těch, kteří protestují proti zavedení školného. Nezajímá ho, předpokládaný úbytek talentů, je mu lhostejná sociální a ekonomická situace těch, kteří si o vysoké škole kvůli nedostatku financí a hrozbě dlouholetého zadlužení nechají jen zdát. To, že se mají napakovat banky je  zřejmě podle jeho gusta. Myslím, že nejen prezident, ale všichi ti, kteří dnes jásají nad zavedením školného, a kteří před rokem 89 zadarmo vystudovali, by měli sáhnout do svých kont a splatit výdaje na jejich vzdělání, které za ně zaplatil stát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marta Semelová - profil

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Novela zákoníku práce nás vrací do 19. století

4:31 KSČM: Novela zákoníku práce nás vrací do 19. století

Jako by nestačilo, že na svém jednání, které začalo 21. května, má Poslanecká sněmovna PČR projednáv…