"Vyzýváme úřad k dodržování zákona o hmotné nouzi a respektování stanoviska obce. Pokud se i přes naše nesouhlasy rozhodne úřad práce doplatky vyplatit, doporučujeme, aby je poskytl pouze na dobu omezenou, a to tři měsíce, která jsou dostačující k tomu, aby si lidé z ubytoven našli přiměřené bydlení," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Zároveň radní vyzvali úřad práce k tomu, aby za odůvodněné náklady na bydlení nepovažoval automaticky 90 procent normativních nákladů, ale důsledně využíval paragraf 34 zákona o pomoci v hmotné nouzi a zohlednil vyplacení dávek jen ve výši místně obvyklých nákladů na bydlení. "Není přece možné, aby se za užívání městských bytů platilo mnohem méně než za pokojíček se čtyřmi postelemi a toaletou na chodbě v ubytovně. A aby to vše proplácel úřad práce. Apelujeme proto na vyplácení dávek jen ve výši místně obvyklých nákladů na bydlení," doplnil starosta.
V Bohumíně vlastní město 4 300 bytů. Ty volné město přiděluje v licitacích a výše nájemného lze proto považovat za tržní. Průměrná cena vylicitovaného nájemného v roce 2014 byla 57,58 korun za m2. "V ubytovnách platí pětičlenná rodina za pokojík o rozloze 20 m2 nájem ve výši 9 150 korun, což dělá 457 korun za metr čtvereční. Takovou cifru přeci nelze považovat za odůvodněný náklad na bydlení," upřesňuje starosta Petr Vícha.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV