Výsledky dotazníků v úterý 28. února předal představitelům města autor unikátního protidrogového projektu Pavel Tuma. Sběr dat proběhl v protidrogovém vlaku loni v říjnu. Interiér vlaku, ukazující syrovým způsobem hrozby drogové závislosti, navštívilo v Bohumíně během pěti dnů 1 231 lidí. Více než dvě třetiny přitom tvořily děti z bohumínských základních škol. Žáci anonymně odpovídali na otázky týkající se jejich zkušeností s návykovými látkami.
Z 913 vyplněných dotazníků vyplynulo, že se děti snadno dostávají k cigaretám a alkoholu. „Jedna třetina žáků druhého stupně už v životě zkoušela kouřit a více než polovina z dotazovaných ochutnala alkohol, ve většině případů pivo. Devět procent dětí přiznalo, že se minimálně jednou v životě opilo,“ uvedl Tuma s tím, že kontakt s těmito návykovými látkami roste s věkem respondentů. „U patnáctiletých dětí je necelá pětina pravidelných kuřáků,“ doplnil.
Mezi školáky je podle výsledků zhruba pět procent těch, kteří se dostali k marihuaně či hašiši. S tvrdými drogami se zatím prakticky nepotkali, ve statistikách zkušenost s pervitinem, kokainem, extází či dalšími látkami přiznalo pouze necelé jedno procento. „Výsledky dotazníků je potřeba brát s určitou rezervou, protože je vyplňovali sami žáci. Musíme proto spoléhat, že v nich uvedli pravdu. Nicméně určitý ucelený obraz o tom, jak návykové látky postupně pronikají do života dětí, jsme získali. Ukazuje se, že naše protidrogové preventivní programy mají smysl a budeme v nich pokračovat,“ komentoval výsledky starosta Bohumína Petr Vícha.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV