Bohumín už má připravený rozpočet, do investic půjde přes čtvrt miliardy

23.09.2021 21:23 | Tisková zpráva

V Bohumíně už se rýsuje podoba rozpočtu na příští rok. První verzi vzali na vědomí na svém zářijovém zasedání místní zastupitelé. Radnice plánuje investovat do rozvoje města přes 250 milionů korun.

Bohumín už má připravený rozpočet, do investic půjde přes čtvrt miliardy
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

Počítá se s modernizací a rozšířením služeb městské nemocnice, revitalizací a zateplením bytového fondu a rozvojem území pro rodinné bydlení v centru Bohumína. Ačkoliv je první verze rozpočtu schodková, jeho finální podoba, o které budou zastupitelé rozhodovat v listopadu, už bude koncipována jako vyrovnaná.

Rozpočet by se měl pohybovat okolo jedné miliardy korun. Jeho konečnou podobu ovlivní i plánované čerpání úvěru z dotovaného programu Jessika na přípravu zasíťovaných pozemků v lokalitě Petra Cingra, kde má vzniknout rodinná zástavba a relaxační zóna.

„Stejně jsme postupovali před lety při rekonstrukci národního domu ve Starém Bohumíně. Jde o využití peněz z evropských fondů návratnou formou na projekty, které generují zisk a u nichž by bylo velmi těžké získat dotaci. V tomto případě je tento typ úvěru pro město výhodnou variantou,“ informoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 35869 lidí

Na nezastavěné ploše v centru města u ulice Petra Cingra město vybuduje 39 stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů, dále hřiště a chybět nebude ani menší vodní plocha s parčíkem. Stavební práce začaly už letos a příští rok se celá lokalita promění v atraktivní místo k životu, zejména pro rodiny s dětmi, protože v docházkové vzdálenosti je školka, škola, nákupní možnosti, restaurace a autobusová zastávka. V rozpočtu na příští rok je na tuto investiční akci vyčleněno 31,5 milionů korun.

„Projekt jsme kvůli pandemii a výpadkům v daňových příjmech museli o rok odložit. První pozemky k prodeji bychom chtěli formou licitace nabídnout na začátku příštího roku. Rozloha parcel bude od 750 do 1450 metrů čtverečních. Vzhledem k obrovské poptávce po pozemcích a nemovitostech čekáme, že je vylicitujeme za takové částky, které naši investici zhodnotí,“ upřesnil Vícha.

Další velkou stavební akcí, která si vyžádá 43 milionů korun z městského rozpočtu, je výstavba nového ambulantního traktu s centrální čekárnou v Bohumínské městské nemocnici. I na tomto projektu se už začalo pracovat. Přístavba k nemocničnímu pavilonu D umožní nemocnici soustředit všechny ambulance do jednoho místa, zázemí tu najde i pracoviště rentgenu, sádrovny a zákrokový sálek. Další desítky milionů korun půjdou v příštím roce na zateplení městských bytových domů a výměnu výtahů. Přes deset milionů korun spolkne výstavba kanalizace v městských částech Skřečoň a Pudlov.

Město doufá, že plánované investiční akce příliš nezkomplikují problémy, které nyní celý stavební sektor provází. „Protahuje se projektová příprava kvůli složité legislativě, zejména u investic, které trvají delší dobu. Firmy mají potíže nejen s narůstající cenou materiálu, ale také s jeho nedostatkem, stejně jako s chybějícími pracovními silami. Tudíž se nám prodlužuje termín dokončení investičních akcí. Zákony nám nedávají příliš mnoho legálních možností, jak situaci řešit. To je momentálně problém nejen Bohumína, ale všech měst a obcí v České republice,“ konstatoval Vícha s tím, že aktuálně se město potýká s problémy na všech větších stavbách, například u revitalizace bytových domů v bývalé dělnické kolonii v Okružní ulici.

Ta odstartovala letos na jaře a potrvá prakticky celý příští rok. V osmi domech z roku 1908 vznikne 52 nových dvou až čtyřpokojových bytů s vnitřním zateplením, centrálním vytápěním a balkony, budovy si však zachovají historicky cenný vzhled.

Nejvýznamnější investiční akce roku 2022:

Anketa

Vadí vám, že se premiér Babiš ,,kamarádí" s Viktorem Orbánem?

7%
85%
hlasovalo: 35869 lidí

  • revitalizace červené kolonie v Okružní ulici (75 milionů korun)
  • příprava území pro rodinné domy v lokalitě P. Cingra (31,5 milionu korun)
  • BMN budova ambulancí (43 milionů korun)
  • BMN decentralizace kotelny (9 milionů korun)
  • BMN energocentrum (11 milionů korun)
  • 1. etapa kanalizace a chodník v ulici 1. máje ve Skřečoni (8 milionů korun)
  • zateplení bytových domů (25,8 milionů)
  • generální oprava výtahů v Bezručově ulici (8,5 milionů korun)
  • kanalizace v Trnkové ulici (4,5 milionu korun)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Podzimní prázdniny v Městských lázních

19:02 Hradec Králové: Podzimní prázdniny v Městských lázních

Správa nemovitostí Hradec Králové, provozovatel plaveckého areálu, pro návštěvníky připravila milé p…