Brno Housing first nezavrhlo. Projekt zabydlování rodin a jednotlivců vstupuje do druhé poloviny

19.08.2021 19:00 | Zprávy
autor: PV

Jak se daří projektu Programové zabydlování rodin a jednotlivců a zvyšování kompetencí k bydlení, který je nyní za polovinou svého trvání? Cílem bylo zabydlet a pomoci udržet bydlení 20 rodinám a jednotlivcům v bytové nouzi. Soustavná sociální podpora klientů ukázala, že principy Housing first, na nichž je program postaven, fungují.

Brno Housing first nezavrhlo. Projekt zabydlování rodin a jednotlivců vstupuje do druhé poloviny
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Leden loňského roku byl startem projektu programového zabydlování rodin a jednotlivců. Do dnešních dní se sociálním pracovníkům podařilo zdárně zabydlet 21 klientů a jejich rodin a během podzimu bude obsazen ještě 22. byt. Součástí pomoci rodinám i jednotlivcům je hlavně dlouhodobá a individuální podpora. Celý projekt bude pokračovat do června 2022, díky čemuž by klienti měli získat znalosti a dovednosti potřebné k udržení bydlení. Brno je jedním z 13 realizátorů v Česku, kteří výzvu MPSV č. 108 Podpora programu Housing First využili.

Programové zabydlování jako jediný projekt tohoto druhu nemá věkové limity, jak tomu bylo u předchozí výzvy sociálního bydlení v rámci Operačního programu Zaměstnanost. Přihlásit se tak mohli i senioři, kteří se ocitli v bytové nouzi například kvůli zvyšování cen nájmů. „Ocitnout se na ulici nebo v azylovém domě téměř bez prostředků je pro běžné občany noční můrou, kterou si nedokážeme představit. Pro mnoho seniorů je to bohužel realita a nezáleží na tom, za jakých okolností k situaci došlo. Tento projekt se jako jediný věnuje i nejstarším spoluobčanům, kteří se ocitli v bytové a sociální tísni. Doposud jsme pomohli zabydlet 7 bytů seniory, kteří tak získali důstojný domov. V dalších bytech již bydlí například rodiny s dětmi nebo jednotlivci. Poslední stěhování proběhne na podzim letošního roku,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pro projekt bylo vyčleněno 19 magistrátních bytů, další tři poskytly městské části Brno-sever a Brno-Vinohrady. Původně se počítalo se zabydlením 20 rodin a jednotlivců, nakonec se ale povedlo získat 22 bytů. Podmínkou bylo, aby se minimálně 70 % bytů nacházelo mimo sociálně vyloučené lokality.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Vyjádříte se ke kauze s leteckou technikou?

Dávám za pravdu poslanci Maškovi, který tvrdí, že je víc než podezřelé, že mlčíte, a který má dobré postřehy, proto odkazuji na něj a třeba se odpovědí dočkáme. https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Masek-ANO-Pane-Rakusane-kdo-vysvetli-660-milionu-navic-792542

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Střecha Horácké arény nabídne netradiční vyhlídku

19:06 Jihlava: Střecha Horácké arény nabídne netradiční vyhlídku

Dodavatelská firma montuje čtyři nové vyhlídky, ze kterých se veřejnost poprvé rozhlédne od pátku 19…