Brno: Na Červeném kopci vznikne nový komplex pro dlouhodobou péči o nemocné

02.07.2019 7:31

Areál na Červeném kopci fungoval jako léčebna dlouhodobě nemocných od 60. let. Pavilony jsou ale nyní ve špatném technickém stavu a provoz LDN tam byl ukončen. Radní dnes schválili projektový záměr na vybudování nového sociálně-zdravotního komplexu s možností téměř trojnásobně zvýšit počet lůžek.

Brno: Na Červeném kopci vznikne nový komplex pro dlouhodobou péči o nemocné
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně
reklama

Rada města Brna schválila projektový záměr na vybudování sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci za 423,5 milionu Kč včetně DPH. Počítá se, že v letech 2019 a 2020 bude zpracována potřebná projektová dokumentace včetně povolení stavby, stavět by se mohlo v letech 2021 a 2022. Projektový záměr vychází ze zpracované architektonické studie, která byla vybrána v architektonické soutěži vypsané Kanceláří architekta města Brna v roce 2018.

Autorem vítězného návrhu je Rangherka 5 s. r. o. Návrh představuje komplex tří nových třípodlažních domů o kapacitě 198 sociálně-zdravotních lůžek včetně lůžek pro denní pobyt. Objekty jsou zasazeny do prostředí parku a v přízemí jsou propojeny velkou vstupní halou, která funguje současně jako vnitřní náměstí. Hala plynule přechází do centrální dlážděné piazzety. Autoři ponechávají v areálu původní pavilon B, který navrhují zrekonstruovat a využít jako edukační, informační a společenské centrum s kavárnou. Objekt tak na Červeném kopci zachová původní historickou stopu.

„V novém komplexu bychom chtěli zajistit na téměř 200 lůžkách dlouhodobou zdravotní péči např. o onkologické pacienty, pacienty po cévních mozkových příhodách nebo s neurodegenerativními poruchami. Bude fungovat jako samostatná příspěvková organizace. Součástí komplexu bude i společenské centrum pro rodinné příslušníky a veřejnost. Cílem je zajistit kontinuální sociálně-zdravotní péči o nemocné bez nutnosti jejich opakovaného přesunu do jiného typu zařízení z důvodu měnícího se stupně soběstačnosti,“ uvedl první náměstek primátorky města Petr Hladík.

Z historie

Na Červeném kopci v katastrálním území Brno-Štýřice byla roku 1888 vybudována epidemiologická nemocnice. Budovy vznikly jako nízkopodlažní areálové pavilony v historizujícím stylu a fungovaly jako infekční oddělení městské nemocnice. Roku 1964 zde začal provoz léčebny dlouhodobě nemocných. Od roku 2000 se LDN stala součástí Nemocnice Milosrdných bratří, p. o. Původní zařízení mělo 73 lůžek. Vzhledem ke špatnému technickému stavu pavilonů bylo nutné provoz léčebny na začátku roku 2018 ukončit a přesunout pacienty do nového oddělení pro dlouhodobě nemocné v areálu nemocnice na ulici Polní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlín: Lidé na sbírkové konto Zoo poslali téměř 200 000 korun

21:23 Zlín: Lidé na sbírkové konto Zoo poslali téměř 200 000 korun

Na sbírkové konto, které zlínská zoo zřídila v důsledku finančního propadu způsobeného uzavřením are…