Brno: Víte, kolik emisí člověk vyprodukuje za jediný měsíc?

21.04.2022 13:55 | Tisková zpráva

Pokud stlačíme tunu CO2 do krychle, vyjde nám kostka o rozměrech asi 8x8x8 metrů. Jeden člověk přitom za rok vyprodukuje více než 12 takových krychlí.

Brno: Víte, kolik emisí člověk vyprodukuje za jediný měsíc?
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Těžko představitelné množství tohoto plynu se město Brno rozhodlo demonstrovat nafukovací krychlí, kterou si nechalo na míru ušít od společnosti Kubíček Visionair. Nafukovadlo veřejnost poprvé uvidí na oslavách Dne Země na Kraví hoře, odkud během léta a podzimu poputuje na další festivaly. Cílem je upozornit lidi na problematiku znečištěného ovzduší, kvůli čemuž se magistrát zavázal do roku 2030 snížit emise o 40 proent.

Nafukovadlo je uvnitř duté a na jeho stěnách najdou lidé QR kód, pod kterým se ukrývá webová stránka ZDE, věnovaná energetické a klimatické udržitelnosti. Krychle má podpořit iniciativu měst, obcí a Evropské komise, ke které se Brno připojilo. Jejím cílem je zlepšení životního prostředí a kvality života ve městech a obcích.

„Signatáři paktu se zavazují ke splnění cíle Evropské unie snížit do roku 2030 emise CO2 o 40 procent a zvýšit odolnost vůči dopadům klimatických změn, a to prostřednictvím úspor energie, zvyšování energetické účinnosti a využívání energie z obnovitelných zdrojů, zejména v oblasti budov, dopravy a veřejného osvětlení,“ říká náměstek primátorky Petr Hladík.

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42653 lidí

Na krychli o straně 8 metrů padlo téměř tisíc metrů látky a 4,5 kilometru nití. „Podklady pro potisk jsme dostali přímo od města. Kromě konstruktéra na krychli pracovaly tři naše švadleny přes dva týdny,“ popisuje Petra Hájková ze společnosti Kubíček Visionair, která má na svědomí například také nafukovací modely planet pro venkovní expozice nejen brněnského planetária, jež mohou lidé v létě vídat na Kraví hoře.

Právě na Kraví hoře bude 23. 4. vystavena i tuna CO2. „V průběhu léta a podzimu by se měla postupně objevit i na Festivalu vědy, Street Party na Lidické nebo veletrhu URBIS,“ dodává Hájková.

Krychle má lidem pomoci pochopit potřebu snižování C02 a zapojit je k iniciativě například častějším využíváním městské hromadné dopravy namísto aut, případně zvolit cyklodopravu, a to nejen v rámci aktivity Do práce na kole, k níž se letos připojí právě i zaměstnanci Kubíček Visionair a brněnského magistrátu.

(zdroj: brno.cz)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.