Obnova vyhlídkového altánku na Zlatém vrchu, kterou zajišťuje městský Nadační fond Historický Cheb, je již téměř hotova. Na jaře se budou už pouze dodělávat některé drobné práce. „Obnovu jsme chtěli dokončit ještě letos, ale brzký příchod zimního počasí nám to nedovolil. Až to klimatické podmínky umožní, dodělají se na altánku drobné detaily, natře se zábradlí, oseje okolní svah a vše bude hotovo,“ informoval předseda správní rady nadačního fondu, chebský místostarosta Michal Pospíšil (na snímku u vyhlídky). „Na tomto místě bych chtěl poděkovat celé správní radě nadačního fondu, která obnovu altánku iniciovala a na její samotný průběh dohlížela. Členy správní rady jsou Ulrika Hartová, dcera Antona Harta, díky jehož finančnímu daru fond vznikl, zastupitelé Václav Jakl a Karel Tyrpekl a vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu chebské radnice Marcela Brabačová.“
Obnovu altánku realizuje společnost VARO, která v elektronické aukci nabídla nejvýhodnější cenu ve výši 1,7 milionu korun. Práce jsou financovány z prostředků nadačního fondu a z veřejné sbírky, která byla pro tento účel vyhlášena v roce 2010 a vynesla téměř 56 tisíc korun. „Součástí obnovy bylo také vybudování dvou přístupových cest k altánku, a to přímého schodiště a spirálovité cesty, díky které se k altánku dostanou i hůře pohybliví lidé,“ poznamenal Pospíšil.
Na příští rok připravuje nadační fond, jehož nejviditelnějším počinem byla úspěšná obnova věžních helmic na kostele sv. Mikuláše v roce 2008, další větší investici - úpravy zdevastovaného hřbitova zaniklé obce Krásná Lípa v těsném sousedství cyklostezky po bývalé slapanské trati z Chebu do Waldsassenu. „Kromě toho připravujeme také sadové úpravy okolí památníku před mostem do Hájů v ulici Osvobození, kde se od roku 1874 do zničení nacisty v roce 1944 nacházel židovský hřbitov. Plánujeme také vydání publikace, která zmapuje významná pietní místa v Chebu a jeho okolí,“ doplnil Pospíšil
Nadační fond Historický Cheb si klade za cíl podporovat ochranu a obnovu kulturních a historických památek v Chebu a na Chebsku. K jeho založení vedl roku 2005 počin pana Antona Harta (†2004), chebského rodáka a později čestného občana Chebu (zasloužil se o záchranu poutního místa Maria Loreto a obnovu a posilování česko-německých vztahů), který městu daroval dvakrát 5 tisíc eur. Město každoročně fondu přispívá částkou 500 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: mestocheb.cz
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:36 Karlovy Vary: Primátorka města přijala norského Chargé d´affaires
Karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová dnes přivítala diplomatického zástupce Velvyslanectví…
- 16:26 Plzeň: Festival Summer Circus oživí město
- 11:28 Děčín: Nejen nové toalety zvyšují komfort cyklistů
- 7:13 Turnov: Město nabízí pronájem prostor pro ordinaci
- 22:31 Hradec Králové: Stavbaři přes léto zamíří na hradecká sportoviště
- 19:28 Litoměřice: Startovací byty v Želetické ulici nabízejí šanci na samostatné bydlení