Cítov: V rámci obnovy varhan v kostele sv. Linharta v Cítově zahraje varhaník Pavel Černý

16.07.2019 17:31 | Zprávy

Známý varhaník Pavel Černý odehraje v sobotu 20. července od 18h koncert v kostele sv. Linharta v Cítově nedaleko Mělníka. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude použit na obnovu varhan a fungování spolku. Jedná se o druhý benefiční koncert pořádaný sdružením pro obnovu varhan ve zmiňovaném kostele.

Cítov: V rámci obnovy varhan v kostele sv. Linharta v Cítově zahraje varhaník Pavel Černý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlaková zastávka Cítov

„Naposledy jsem na varhany v cítovském kostele hrál na podzim minulého roku. S politováním jsem tenkrát zmínil, že varhany jsou bohužel ve špatném technickém stavu a pokud mají dále sloužit, bude potřeba investovat do jejich obnovy. Netušil jsem, že se to stane impulzem pro vznik sdružení za záchranu varhan,“ zavzpomínal varhaník Pavel Černý a dodal, že je rád, že snad hraje naposledy na varhany před zahájením jejich obnovy. Pavel Černý je varhaníkem, ale také organologem a pedagogem. Vystupuje v Čechách i v zahraničí, přednáší varhanní hru a organologii na AMU a JAMU a jeho nahrávky jsou oceňovány i zahraniční kritikou.

„Koncert Pavla Černého je druhou benefiční akcí Sdružení pro obnovu varhan. Na prvním koncertě v květnu letošního roku vystoupil David Eben se sborem Schola Gregoriana Pragensis. Na akci se podařilo vybrat na obnovu varhan 21 625 Kč, celkem je na sbírkovém účtu přes 100 000 Kč. Dalších 100 000 Kč máme přislíbeno od Nadace ČEZ. Jakmile tento příspěvek obdržíme, můžeme začít s první etapou obnovy nástroje,“ uvedl Ing. Bohuslav Šámal, statutární ředitel Sdružení pro obnovu varhan, a dodal: „Rád bych poděkoval všem, kteří přispěli menší či větší částkou. Každý příspěvek se počítá a jsem velmi rád, že můžeme tak brzy zahájit záchranné kroky, aby odkaz našich předků nezůstal na pospas červotočům.“

Varhany v kostele sv. Linharta v Cítově

Původně románský kostel sv. Linharta v Cítově nedaleko od Mělníka byl vystavěn v druhém desetiletí 13. století v románském slohu. Z tohoto období je možné na stavbě nalézt mnoho románských prvků. V roce 1753 byl kostel přestavěn na barokní. V kostele stál malý varhanní nástroj již ve druhé polovině 17. století.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Festival Summer Circus oživí město

16:26 Plzeň: Festival Summer Circus oživí město

Performeři na mostní konstrukci, akrobaté nad hladinou řeky nebo workshopy žonglování. To vše přines…