Čtrvtý ročník Olomouckých barokních slavností nabídne spoustu novinek

22.06.2016 16:26

Barokní opera už se v Olomouci stala očekávanou součástí léta. Ani letos samozřejmě nebudou Olomoucké barokní slavnosti chybět, ba co víc, oproti předchozím ročníkům nabídne ten čtvrtý hned několik novinek.

Čtrvtý ročník Olomouckých barokních slavností nabídne spoustu novinek
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice
reklama

Dvakrát více muziky – to je hlavní změna, kterou ocení diváci v prostorách Uměleckého centra UP v bývalém jezuitském konviktu, kde se 4. ročník Olomouckých barokních slavností odehraje. „Během 24 večerů od 29. června do 22. července mohou diváci zhlédnout celkem šest různých programů. Tou hlavní novinkou pak bude rozsah večerních produkcí, který bude oproti předchozím ročníkům dvojnásobný. Zatímco v předchozích letech se původní barokní opery krátily na šedesátiminutové jednoaktovky, letos budou i rozsáhlejší skladby znít na replice barokního divadla v celém rozsahu. Věřím, že diváci tuto změnu ocení a představení si užijí,“ zve k návštěvě 4. ročníku festivalu primátor města Olomouce Antonín Staněk.

Prodloužení délky jednotlivých představení s sebou nese i další novinky letošního ročníku. Diváci se mohou těšit například na pohodlnější sedačky a také na hlediště s elevací, tak aby ze všech míst mohl být zajištěný kvalitní výhled na jeviště. Vstupenky pak budou rozděleny do tří cenových skupin v závislosti na místě v hledišti.

Pět ze šesti letošních programů je zcela nových, diváci se však i tentokrát mohou těšit na tradiční festivalové představení Endymio, i když částečně s novými zpěváky, kterým byly přizpůsobeny pěvecké party. Novinkou v doposud výhradně operní dramaturgii barokních slavností je melodramatická pantomima – Händelův Alchymista a po pauze Arion Tomáše Hanzlíka v podání Divadla Facka za doprovodu Damian Orchestra. Vrcholem festivalu pak bude závěrečná La Semele Johanna Adolfa Hasseho.

Jednotlivá dějství představení letos nově oddělí přestávky, které budou moci návštěvníci strávit v nově otevřeném atriu v prostorách jezuitského konviktu. Nové atrium využívá Vlastivědné muzeum Olomouc a bezprostředně sousedí s atriem Uměleckého centra UP, které již Olomoučané jistě dobře znají.

Barokní opera však není to jediné, co Olomoucké barokní slavnosti nabídnou. „V prostorách nového atria bude k vidění zajímavá výstava návrhů olomouckého orloje Kryštofa Handkeho, druhá výstava Olomouckých barokních slavností – historické divadelní scenérie a kulisy - bude instalována v přízemí Uměleckého centra UP, kde bude také otevřena k prohlídce Kaple Božího těla,“ láká k návštěvě bývalého jezuitského konviktu náměstek primátora Pavel Urbášek.

Čtvrtý ročník Barokních slavností je výjimečný i v dalších ohledech. Pro tento ročník festivalu byl vytvořen zatím rekordní počet nových kostýmů (návrhy – Tomáš Hanzlík, realizace – Vendula Johnová) a také několik nových velkoplošných divadelních scenérií – kulis. V pěveckých rolích se objeví jak interpreti osvědčení z minulých let, tak zcela noví interpreti. Nechybí ani zahraniční hosté – např. německý kontratenorista Stefan Kunath či česká sopranistka žijící v Německu, Dora Pavlíková.

Jedním z hudebních nástrojů doprovázejících představení budou letos historické tympány, které pro Olomoucké barokní slavnosti zapůjčilo Vlastivědné muzeum Olomouc. Jedná se o dva párové tympány z roku 1736, z nichž větší nese na sobě kovový tepaný reliéf s vyobrazením aliančního znaku šternberského augustiniánského kláštera a jeho tehdejšího představeného, probošta Jana Josefa Glätzla (proboštem 1734–1757). Jde tedy o významné doklady barokních hudebních nástrojů přímo z olomouckého regionu.

„Velmi rád vidím, že se nadějný a zajímavý festival rok co rok vyvíjí a nabízí divákům stále nové možnosti. Město Olomouc proto Olomoucké barokní slavnosti podporuje také finančně. Letos jsme na konání festivalu přispěli částkou 416 tisíc korun,“ říká primátor Antonín Staněk.

Tematickou součástí Olomouckých barokních slavností budou výtvarné dílny s názvem Baroko pro ruce – Baroko pro srdce (aneb Baroko nejen pro oko), určené pro děti a mládež, pořádané v prostorách Galerie Šantovka. Jejich cílem je nechat děti „prožít“ baroko všemi smysly a zejména srdcem a vybudovat v nich tak lepší povědomí o městě, ve kterém žijí, a jeho kulturně-historickém dědictví. Dílničky se uskuteční v termínech 25.6, 1.7. a 2.7., vždy od 15 do 17 hodin, budou zaměřeny na dekorování barokních kostýmů (papírová panenka), výrobu škrabošek a barokní keramiky.

Podrobný program Olomouckých barokních slavností najdete na baroko.olomouc.eu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: První týdny fungování potvrzují význam K-centra

18:35 Jablonec nad Nisou: První týdny fungování potvrzují význam K-centra

K-centrum Liberec a Jablonec nad Nisou má za sebou první týdny práce v nově otevřeném detašovaném pr…