Do Valašských Klobouk přijede v září Legiovlak

06.08.2018 6:32

Slavný Legiovlak, pojízdné stylové muzeum mapující anabázi ruských legií, přijede do města v termínu od 4. do 9. září a bude k dispozici jednak pro širokou veřejnost, ale i školy a školky.

Do Valašských Klobouk přijede v září Legiovlak
Foto: wikipedia
Popisek: Valašské Klobouky
reklama

Naše země si v letošním roce připomíná celou řadou akcí významné výročí 100 let, kdy vznikla samostatná Československá republika. Když se ohlédneme o 100 let zpět, uvidíme hlavní aktéry zahraničního i domácího odboje, kteří nasazovali to nejcennější, co měli, aby získali svobodu a samostatnost. Často vzpomínáme na odkaz našich čelních představitelů té doby, tedy prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Byly to však také tisíce dobrovolníků, kteří pozvedli zbraně a nasazovali životy na světových bojištích za ideály a myšlenku svobodného státu. Československé legie byly úzce spjaty se sokolskou tradicí a my máme dnes, po 100 letech, tu čest vzpomínat na ně s hrdostí, neboť žijeme ve svobodném demokratickém státě, o kterém pro své rodiny a potomky usilovaly.

Abychom si československé legie připomenuli a důstojně jim vzdali hold, pracujeme na celé řadě projektů, které se týkají Valašskokloboucka a legií. V první řadě přijede do Valašských Klobouk slavný Legiovlak, pojízdné stylové muzeum mapující anabázi ruských legií. Vlak přijede do města v termínu od 4. do 9. září a bude k dispozici jednak pro širokou veřejnost, ale i školy a školky. První den, v úterý, se bude hrát i stylové loutkové divadlo pro nejmenší návštěvníky, takže naše muzeum je zaměřeno na všechny věkové kategorie. Zároveň je ve vlaku i databáze legionářů, kde si můžete vyhledat předky, kteří sloužili v legiích.

S tím souvisí také výzva, kterou tímto příspěvkem zveřejňuji. Hledáme informace a fotografie legionářů z Valašských Klobouk a okolních obcí, především bývalého soudního okresu. Jednak doplňujeme databázi o nové informace a fotografie (v databázi jsou pouze informace z vojenské služby a předválečné doby), jednak také chystáme publikaci o legionářích z Valašskokloboucka. Proto se obracím i na Vás, obyvatele Val. Klobouk a okolních obcí, kteří máte předka legionáře, zda byste nám mohli poskytnout fotografie, materiály či doplnit informace o Vašich příbuzných, sloužících v legii. V takovém případě mne můžete kontaktovat na emailu: miroslavmanas@seznam.cz nebo přijít s materiály až na Legiovlak.

Naším dalším úkolem jsou pietní akce a odhalování památníků či pamětních desek po celém Valašsku. Zároveň se s bratry legionáři z Valašského Meziříčí snažíme oživit místní Jednotu Československé obce legionářské ve Val. Meziříčí, kde budou členy i bratři z Valašskokloboucka. U nás na Valašsku žádná jednota dosud není, a přece dříve fungovala i v Kloboukách. Bohužel však oživit starý spolek je poměrně byrokraticky náročné a navíc nemáme dostatek akčních lidí, kteří by do toho šli. Tak se spojíme s kolegy z ValMezu a dáme dohromady pěknou valašskou jednotu. Pokud se nám to tedy povede. Moje snaha je, aby sláva čs. legií zapustila v našem městě pevné kořeny jako symbol naší státnosti a především, aby se nevytratila identita všech rodin, které měly legionáře doma. Aby se jejich oběti nezapomínaly, ba naopak připomínaly jako důkaz nezlomného ducha našich krajanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opava: Výstavní síň v Obecním domě má nové jméno

21:17 Opava: Výstavní síň v Obecním domě má nové jméno

Opavská kulturní organizace (OKO) hledala nový název pro výstavní síň v Obecním domě, která funguje …