Frýdek-Místek: Povodí Odry vykácí poškozené stromy kolem řeky

11.09.2019 19:44

Do konce září vykácí státní podnik Povodí Odry na dvě desítky stromů podél cyklostezky kolem řeky Ostravice, přesněji v blízkosti areálu Sokolík a dětského hřiště v Sadech Bedřicha Smetany. Důvodem je špatný zdravotní stav stromů, které usychají a ohrožují bezpečnost osob.

Frýdek-Místek: Povodí Odry vykácí poškozené stromy kolem řeky
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek
reklama

Vykáceno bude devatenáct stromů, převážně lip srdčitých a javorů klenů, které v důsledku silného napadení jmelím, ale i dlouhodobého nedostatku vláhy usychají a ohrožují bezpečnost osob. Stromy ke kácení byly vytipovány na základě posudku, který pro Povodí Odry vypracovala specializovaná arboristická firma.

Kácení není vítanou činností, nicméně bezpečnost osob je prioritou. Nutno také podotknout, že Povodí Odry udělalo pro ochranu stromů, co mohlo. V minulých letech byly ořezány, aby se zlepšil jejich zdravotní stav. Vitalita stromů už byla ale natolik snížena, že začaly postupně odumírat.

Za vykácené stromy Povodí Odry bohužel nové stromy nevysadí. Na tělese protipovodňové hráze to totiž není možné. Navíc, je všeobecně známo, že na pozemcích ve správě státního podniku Povodí Odry je z důvodu zajišťování protipovodňové ochrany nedostatek prostoru pro výsadbu dřevin.

„Dlouhodobě se snažíme navyšovat počty stromů ve městě. Každoročně jich vysazujeme stovky. Hledat pro ně vhodná místa je ale čím dál složitější, musíme se držet legislativy a nevysazovat je v blízkosti vedení inženýrských či kabelových sítí. Povodí Odry sice novou výsadbu neprovede, protože mu to legislativa nedovoluje.  Nicméně, my se budeme snažit najít v parku u řeky na městských pozemcích vhodná místa pro výsadbu nových stromů tak, aby časem nahradily jak společenské, tak i ekologické funkce těch pokácených,“ dodal primátor Michal Pobucký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Břeclav: Úředníci vyrážejí do ulic

18:39 Břeclav: Úředníci vyrážejí do ulic

Úředníci znovu vyrážejí do terénu a budou pomáhat udržovat pořádek ve městě. Začlenění pracovníků od…