Frýdek-Místek: Tkalcovna zůstane dominantou, v areálu textilky vznikne zázemí pro občany

5.8.2022 5:44 odp. | Tisková zpráva

Frýdek-Místek vrací zpět do života bývalé textilky. Lidem se opět otevřou dlouho nevyužívané průmyslové areály, ve kterých najdou byty i služby. Zajišťuje to memorandum i změna územního plánu.

Frýdek-Místek: Tkalcovna zůstane dominantou, v areálu textilky vznikne zázemí pro občany
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

Dlouho nevyužívané a zanedbané průmyslové areály ve Frýdku-Místku postupně ožívají. „Ochrannou ruku“ drží nad historickými budovami memorandum, které uzavřelo město v roce 2016 s vlastníkem areálů společností Slezan holding, a.s. Dokument zavazuje vlastníka k tomu, že historické budovy zachová a bude s nimi nakládat šetrně.

Vlastník postupuje přesně v souladu s memorandem (dostupné na webových stránkách města ZDE) také při aktuálně prováděných pracích v areálu v Hálkově ulici v Místku. Historická budova Lembergerovy tkalcovy z roku 1893 na místě zůstane nedotčena. Prostor vyklizený od nehodnotných přístaveb využije nový investor, s tím, že budoucí projekt místo zatíží v každém případě méně než předchozí textilní výroba.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 23506 lidí

„Nechceme zde těžkou průmyslovou výrobu, kamiony ani obří nákupní centra a betonová monstra. Osobně jsem před lety velmi aktivně vystupoval proti výstavbě Kauflandu v Městské památkové zóně. Nákupní centra do organické struktury města nepatří. Společně s vlastníkem otevřeme tyto krásné části města občanům, záleží nám na tom, aby se opět staly organickou součástí města,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Město proto pozměnilo územní plán, který zde původně umožňoval pouze průmyslovou výrobu. Díky změně budou moci na místě vzniknout byty, služby, drobný obchod a výroba, místo by se mělo přirozeně včlenit do života města. Zájemců o odkup 45 000 m2 velké plochy je několik a nový vlastník bude znám zřejmě do konce roku.

Stejný plán platí pro areál v Těšínské ulici, kde je vlastník s úpravami ještě o krok dál. Demoliční práce jsou ukončeny a plocha je vyčištěna. Vznikne zde nová městská čtvrť s byty a službami, areál bude zcela průchozí v podobě bulváru. Čtvrť propojí široké schodiště s budoucím dopravním terminálem.

Šířící se informace o bourání historických staveb jsou zcela mylné. Tendence města je totiž naprosto opačná. „Historické budovy chceme „opečovávat“, protože je nám zřejmá jejich velká historická hodnota. Trváme na jejich opatrování do budoucna i pro příští generace. Našim předkům byly tyto továrny denním chlebem a my jsme pyšní na textilní historii města. Je to trvalá značka Frýdku-Místku,“ uvedl náměstek primátora pro finance a investice Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Město prostřednictvím Turistického informačního centra F-M nabízí zájemců bližší poznání textilní historie města, v rámci tzv. Technotras se mohou zúčastnit prohlídek bývalých přádelen, tkalcoven a dalších budov s výkladem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dačice: Městská policie získala nový defibrilátor AED

21:10 Dačice: Městská policie získala nový defibrilátor AED

Městští strážníci bývají v mnoha případech mezi těmi, kteří poskytují první pomoc ještě před příjezd…