Frýdlant: Práce na Křížovém vrchu pokračují

13.09.2017 12:12

Dle harmonogramu pokračují práce na Křížovém vrchu ve Frýdlantu, na kterém je realizována v rámci projektu "Paměť v krajině Trojzemí" křížová cesta.

Frýdlant: Práce na Křížovém vrchu pokračují
Foto: wikipedia
Popisek: Frýdlant

V současné době pokračuje rekonstrukkce křížové cesty pokládkou přístupových chodníků a obrub z čedičových kamenů, doplňují se podkladové vrstvy z hutněného kameniva. Z celkové délky jsou hotovy tři čtvrtiny. Ve svažitém terénu bylo také kvůli větší bezpečnosti a pohodlí návštěvníků v některých místech instalováno dřevěné zábradlí. Další nové prvky, které je tu možné zaznamenat, jsou dřevěné směrníky. Ty poslouží k lepší orientaci na trase. Na závěr prací se počítá s usazením zábran, které sice umožní volný průchod návštěvníků, ale znemožní pohyb cykloturistům.

Dle harmonogramu pokračuje také rekonstrukce jednotlivých objektů křížové cesty. Dokončena je oprava objektu Studánka, která je ve tvaru písmene U a byla kompletně vyčištěna. Bylo provedeno doplnění kamenné rovnaniny stěn i bočních křídel, vyklínovány byly spáry zdiva do původní výšky, úpraven pak byl vzhled koruny studánky pomocí dřevěné štěpky a vydláždění vstupu. U objektu Poustevna byla odkryta nosná konstrukce původní klenby, která byla zřícená. Následné řešení bylo posouzeno statikem a v současné době je připravena pomocná dřevěná konstrukce pro zhotovení klenby z čedičových kamenů. Objekt Boží hrob je prakticky před dokončením. Zde byla doplněna poškozená místa cihelného a smíšeného zdiva, vyspraveny byly propadlé valené cihelné klenby, objekt získal nové vnitřní i vnější omítky a vstupní otvor byl opatřen novou uzamykatelnou kovovou mříží. Současně se staveními pracemi probíhají i restaurátorské práce. Ukončení akce je plánované koncem listopadu 2017.

Projekt „Paměť v krajině Trojzemí“ č. 100 260 207 je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj (85%) v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020, ze státního rozpočtu ČR (5%) a soukromých zdrojů (10%).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Čtyři jména pro nové ulice

13:47 Olomouc: Čtyři jména pro nové ulice

Radní včera odsouhlasili pojmenování čtyř nových ulic na území města. V úvahu vzali návrhy komisí mě…