Hájek se opřel do ČT a Moravce, Janeček ho pozval k sobě

13.04.2010 7:32

Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil nespokojenost se způsobem, jakým Česká televize informuje o činnosti prezidenta Václava Klause.

Hájek se opřel do ČT a Moravce, Janeček ho pozval k sobě

„Celá Česká televize je nastavena jako jedna z hlavních úderných pěstí antiklausismu, to je letitý, známý problém," prohlásil Hájek.

Jako příklad uvedl mimo jiné malé informování o návštěvách prezidenta, které podniká v českých regionech. Hájek dále kritizoval čelní osobnost publicistiky ČT, moderátora Václava Moravce, jenž ve svých diskusních pořadech údajně dává často najevo nechuť vůči prezidentovi.

„V tom, co já sleduji, je mi trapné, když z jeho úst vůči prezidentu republiky slyším zásadně 'Klaus', jako kdyby s ním pásl husy nebo spolu chodili do školy. Je smutné, když hlavní moderátor politických pořadů ve veřejnoprávním médiu nemá alespoň minimální kinderstube, řekl bych výchovu," kritizuje Hájek Moravce a konstatuje, že se čtyřnásobný držitel ceny TýTý ve svých pořadech stará více o prezentaci své osoby než o vyvážené vedení diskuse.

Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda vidí na české mediální scéně moderátora publicistických pořadů, s jehož prací je spokojen více, Hájek odpověděl záporně. „Já to tak hluboce nesleduji, protože ve většině médií se z toho stalo něco dost klišovitého, nezajímavého a zdegenerovaného."

ČT dává velký prostor Havlovi

Hájek jako problém vidí i to, že ČT poskytuje přílišný prostor Klausovu předchůdci Václavu Havlovi.

„Když vidíme to neuvěřitelným způsobem bolševicky přeťápnuté množství různých publicistických pořadů na téma 'Václav Havel a naše dávnější nebo nedávná minulost' v České televizi, tak to o něčem svědčí," uvedl čelní představitel kanceláře dnešního prezidenta s tím, že ČT tím dělá medvědí službu jak Havlovi, tak "politickému směru, který lze označit za havlismus."

Ačkoliv je Hájek nespokojen se způsobem, kterým se veřejnoprávní televize staví ke Klausovi, vylučuje, že by si kdy prezidentská kancelář chtěla stěžovat u Rady ČT.

K Moravcovi Klaus nepůjde

„Řekl bych, že ne. Myslím, že by se tím tomu dával jen větší placet, vypadalo by to, že se tím nějak hlouběji zabýváme. Ten problém totiž nespočívá ve vztahu k prezidentovi, ale ve vztahu k realitě a myslím si, že je to hluboce zakořeněný problém, který je přímo ve zdech tohoto původně bolševického média," uvedl.

Televize tak i nadále nemůže počítat s tím, že by si Václav Moravec do seznamu hostů svých Otázek mohl připsat jméno Václav Klaus. „Prezident je příliš vážná figura v našem politickém a společenském žebříčku, než aby chodil do špatných pořadů," dodal Hájek.

Janeček pozval Hájka do televize

ČT v reakci pro ParlamentniListy.cz považuje Hájkova slova za "osobní názor jedné z výrazných osobností společenského života. Výroky Petra Hájka neobsahují žádné exaktní skutečnosti, a tudíž s nimi lze po faktografické stránce těžko polemizovat." I přesto generální ředitel Janeček nabízí jak Hájkovi, tak prezidentu Václavu Klausovi návštěvu ČT.

"Generální ředitel České televize Jiří Janeček nabízí Václavu Klausovi i Petru Hájkovi návštěvu České televize. Invektivy přes média nejsou smysluplnou cestou ke vzájemné oboustranně přijatelné spolupráci a respektu."

K Otázkám Václava Moravce pak mluvčí ČT Ladislav Šticha dodal: "Hlava státu je také pravidelně zvána do prestižního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. Opakovaně tato pozvání odmítá. Česká televize toto rozhodnutí, byť s určitým zklamáním, respektuje."

V souvislostech:

Foto: Mediafax

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nep

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Město podpořilo výstavbu nové železniční stanice Pardubice centrum

16:31 Pardubice: Město podpořilo výstavbu nové železniční stanice Pardubice centrum

Na zlepšené možnosti cestování se mohou těšit občané od 9. června, kdy bude zprovozněna nová železni…