Haptický model olomoucké radnice se dočkal renovace

18.08.2018 15:20

Zpět na svém místě je haptický model z lipového dřeva znázorňující historickou budovu olomoucké radnice. Po nutné renovaci restaurátora Otakara Ručka opět pomáhá lidem se zrakovým postižením a zároveň zdobí chodbu radniční budovy.

Haptický model olomoucké radnice se dočkal renovace
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

„Olomouc se dlouhodobě věnuje tomu, aby vytvářela přívětivé prostředí pro všechny kategorie handicapovaných spoluobčanů. V tomto případě jde o formu, kterou dokážeme přiblížit památky nevidomým. Věřím však, že haptický model, který je veřejně přístupný a je k vidění v chodbě radnice, dokáže zaujmout turisty i návštěvníky města,“ věří primátor Antonín Staněk.

Model radnice byl zrenovován v rámci projektu TyfloCentra Olomouc, který pomáhá při odstraňování bariér osobám se zrakovým postižením. „Modely trpí častým hmatovým prohlížením a po čase vykazují známky mechanického opotřebení, prasklin i drobného poškození určitých architektonických prvků. Aby mohly i nadále důstojně sloužit, musí být opraveny,“ objasnil Petr Bradáč z TyfloCentra Olomouc.

Model radnice z lipového dřeva prošel odbornou renovací v dílně restaurátora Otakara Ručka. „Celý model jsme konstrukčně posílili, přidali hrubší strukturu, aby byl pro čtení lidskou rukou příhodnější. Nové jsou na něm věže, které více odpovídají realitě, i barevná kolorace, jež zase napomáhá k lepší orientaci slabozrakým,“ popsal restaurátor.

V letošním roce se postupně renovuje všech sedm dřevěných haptických modelů, které byly pořízeny v letech 2001 a 2002. Restaurátorský zásah čeká také modely kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Gorazda. Kromě modelu radnice je již po renovaci zpět na svém místě i model baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Zkouška protipovodňových opatření byla úspěšná

21:27 Ústí nad Labem: Zkouška protipovodňových opatření byla úspěšná

Ověření součinnosti všech subjektů a funkčnosti všech součástí protipovodňových opatření bylo cílem …