Nástupní plocha musí navazovat na přístupové komunikace, mít šířku nejméně 3,5 m. Nástupní plochu lze zatravnit nebo jiným způsobem upravit její povrch, pokud bude zajištěna její funkce a trvalým způsobem vyznačeno místo a šířka plochy (např. ukazateli). Doporučuje se tuto plochu současně využít k jiným vhodným účelům, které nebudou bránit příjezdu požárních vozidel a protipožárnímu zásahu (např. chodník pro pěší, obslužná komunikace, manipulační plochy). Nesmí se však navrhnout její využití pro parkování nebo odstavení vozidel, aby se nebránilo příjezdu a zásahu požárních jednotek. Plocha musí být označena dopravní značkou „Zákaz stání“ s dodatkovou tabulkou „Nástupní plocha pro požární techniku“.
V minulých měsících hasiči provedli analýzu stávajících nástupních ploch v sídlištích. V první a druhé etapě zmapovali lokality sídlišť Dolní (ul. Uhlířská, Dolní, Horní, U Rybníka, tř. Obránců míru, Dělnická) a Květná (ul. Květná, Okružní). Vyzkoušeli průjezdnost příjezdových komunikací k bytovým domům a možnost využití označených nástupních ploch pro ustavení speciální požární techniky.
Při praktické zkoušce nebyli hasiči schopni najet blíže k bytovým domům, a tím pádem nemohli pokrýt v případě evakuace jejich vrchní patra. Malý manipulační prostor neumožnil v některých případech použít ani požární žebřík v plném rozsahu.
Za největší problém hasiči označili výskyt vzrostlých stromů u bytových domů, nedostatečné rozměry stávajících nástupních ploch a neukázněnost parkujících řidičů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV