Havířov: Z některých denních stacionářů jsou karanténní jednotky pro seniory z domovů s lehkým průběhem covidu

14.11.2020 7:35

Havířov se připravuje na možný výskyt nákazy v domovech seniorů vytvořením covidových jednotek pro pacienty, kteří by nevyžadovali lékařskou péči. Lůžka vznikla v uzavřených denních stacionářích. K dispozici je i šest nových polohovacích lůžek.

Havířov: Z některých denních stacionářů jsou karanténní jednotky pro seniory z domovů s lehkým průběhem covidu
Foto: hyundai.phorum.cz
Popisek: Havířov
reklama

„Vyčlenili jsme dva prostory, jeden je stacionář Lipová, který patří pod centrum ambulantních a pobytových sociálních služeb Santé. Jeho spodní část je připravena pro covid pozitivní klienty domova seniorů, zejména DS Luny. Další místo pro nemocné seniory je na sociálních službách v Domovince. Jde o denní stacionář pro seniory, který je v tuto chvíli uzavřen, jednak z toho důvodu, že je méně klientů, a také že je větší potřeba zaměstnanců v pečovatelských službách“, popisuje vznik covid jednotek náměstkyně pro sociální oblast Stanislava Gorecká.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13049 lidí

Zmíněné prostory ale nejsou vyhrazeny pro veřejnost. Jedná se o nemocné covid klienty sociálních příspěvkových organizací města Havířova. Sloužit budou domovům seniorů a chráněnému bydlení Santé, respektive jejich klientům. Městu se navíc podařilo do těchto prostor sehnat polohovací a plně vybavená lůžka. Nových je šest a další lůžka mohou být do stacionářů případně dovezena z domova seniorů.

Z nových lůžek má radost i ředitel Sociálních služeb města Havířova Milan Černý: „Sehnat v této době lůžka není jednoduché, ale nám se to podařilo. Jsou kompletní, včetně bočnic, hrazdiček, prostě kompletní lůžko pro seniory, které je polohovací. My je ještě dovybavíme lůžkovinami a dalšími věcmi a budeme tak připravení, pro možnost ubytování seniorů s lehkým průběhem covidu.”

Problém s nedostatkem lůžek by tedy vzniknout neměl. Magistrát města Havířova dělá všechno pro to, aby nevznikl problém ani s chybějícími zaměstnanci v sociálních službách nebo sociálními pracovníky. Ze zkušenosti z jarní pandemické vlny, kdy si tři havířovské příspěvkové organizace pomáhaly mezi sebou, jsou připraveni tento model praktikovat i nadále. V případě potřeby se uzavřou služby, které budou momentálně méně potřeba, jako je třeba poradenství, nebo služby, které nemusí být akutně poskytovány. Uvolnění pracovníci pak budou delegováni tam, kam bude zrovna potřeba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlín: Filmové léto odstartuje již příští týden

7:29 Zlín: Filmové léto odstartuje již příští týden

Letní filmové večery v rámci Zlínského filmového léta startují již příští pátek 25. června v sadu Sv…