Havlíčkův Brod: Nový azylový dům chce provozovat město, pokud získá dotaci

8. 5. 2018 12:48

Město Havlíčkův Brod reagovalo na připravovanou výzvu Ministerstva pro místní rozvoj ČR - „Rozvoj sociálních služeb v sociálně vyloučených lokalitách“ k podávání žádostí o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu a zastupitelé rozhodli v září 2017 o možnosti rekonstrukce budovy města - bývalé Obchodní akademie U Trojice na azylový dům, pokud bude přidělena dotace EU. Ta stanovuje přísné podmínky, za kterých může být dotace poskytnuta.

Havlíčkův Brod: Nový azylový dům chce provozovat město, pokud získá dotaci
Foto: havlickuv-brod.ceskehory.cz
Popisek: Havlíčkův Brod

„Při přípravě rekonstrukce bývalé budovy Obchodní akademie v Havlíčkově Brodě byla Oblastní charita Havlíčkův Brod ke spolupráci na přípravách studie přizvána z důvodu, že mají dlouholeté zkušenosti, ale „exkluzivita“ budoucího provozovatele jim z důvodu pravidel hospodářské soutěže z vedení města nebyla slíbena. V Evropské unii existují přísná pravidla na ochranu volné hospodářské soutěže, která zakazují určité praktiky, a to bylo důvodem, proč se Rada města v prosinci 2017 svým usnesením rozhodla provozovat tuto sociální službu prostřednictvím vlastní příspěvkové organizace, Sociálních služeb města,“ vysvětlila místostarostka Ivana Mojžyšková.

„Naši sociální pracovníci proto navštívili několik fungujících azylových domů, kde jim ochotně pomáhají a dávají příklady dobré praxe. Např. v Třebíči model Azylového domu pro rodiče s dětmi a ženy poskytuje bez problémů služby v rozsahu tak, jak to plánuje příspěvková organizace města Havlíčkův Brod. Poskytuje klientům ubytování, podmínky pro zajištění stravy a základní hygieny, základní sociální poradenství, pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů, při obstarávání osobních záležitostí, a vytváření podmínek pro rozvoj dětí.“

Proti této praxi se však ohradila ředitelka Oblastní Charity v Havlíčkově Brodě, která napsala vyjádření zaslané městu a novinářům, kde se obává nesourodých a problematických cílových skupin klientů a jejich riskantního chování, a také nejisté budoucnosti azylového domu, který nyní charita v Havlíčkově Brodě s finanční podporou města provozuje.

Klienti azylového domu by neměli být žádným ohrožením

„K nesourodým a problematickým cílovým skupinám klientů, o kterých se paní ředitelka zmiňuje, mohu pouze dodat, že se jedná o klienty, kteří již nyní dochází do budovy městského úřadu V Rámech, kde se jim věnují sociální pracovníci a kurátoři a kde jim je potravinová a materiální pomoc poskytována. Přestěhováním administrativních pracovníků z Domova pro seniory Reynkova vzniknou z uvolněných prostor další pokoje pro seniory, po kterých je stálá poptávka. Přestěhováním terénních pracovnic dojde v Domě s pečovatelskou službou k rozšíření dostupnosti péče pro seniory, a navíc tu bude možné vytvořit další třídu mateřské školky. Klienti azylového domu by neměli být žádným ohrožením, protože jak psala paní ředitelka, k žádným výrazným konfliktům v Charitním domově, který oni nyní provozují ve stejné ulici, nedochází,“ potvrdila místostarostka.

Město bude realizovat svůj záměr výstavby azylového domu pouze za podmínky získání dotačního titulu. Stavba je odhadována na víc jak 85 mil. Kč nákladů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třinec: V budoucím sportovním centru na Nádražní ulici se intenzivně pracuje na interiérech

7:34 Třinec: V budoucím sportovním centru na Nádražní ulici se intenzivně pracuje na interiérech

Na ulici Nádražní v prostoru mezi polskou ZŠ Gustawa Przeczka a Jubilejní Masarykovou ZŠ v Třinci pa…