Hodonín: Seminář představil možnosti zapojení občanů do veřejného života

08.11.2019 19:44

Zapojení veřejnosti do rozhodování o projektech města, stejně jako pořádání setkání a diskuzí s občany, řadí město Hodonín ke svým prioritám. Také to byl jeden z hlavních důvodů k uspořádání semináře na téma participace a zapojení veřejnosti, který se ve spolupráci s MND a.s. konal ve čtvrtek 7. listopadu pod vedením Ivany Bursíkové z organizace Agora CE.

Hodonín: Seminář představil možnosti zapojení občanů do veřejného života
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Náměstí v Hodoníně

Úředníci i představitelé města se zde dozvěděli další informace a tipy na zlepšení komunikace a spolupráce mezi radnicí a občany, stejně jako na zapojení mladých lidí k účasti na veřejném dění. Zazněla zde řada příkladů z jiných měst, která umožní Hodonínu inspirovat se v tom dobrém nebo naopak vyvarovat se některých chyb. „Je velmi důležité, aby bylo veřejným projednáváním nakloněno jak politické vedení, tak i úředníci. A samozřejmě je nutné vybrat správné projekty, které lidi zaujmou natolik, že přijdou. Lidé by neměli být pouze informováni o tom, že se něco připravuje, ale musí mít zároveň možnost něco ovlivnit tak, aby jejich hlas skutečně mohl způsobit změnu,“ shrnula nejdůležitější body lektorka a ředitelka organizace Agora CE Ivana Bursíková. Jak dále uvedla, množství informací, kterými jsou lidé denně zavaleni, je obrovské. Právě proto je důležité klást důraz na správný výběr projektů. Hodonín pořádá veřejná setkání pravidelně nejen prostřednictvím Hovorů vedení s občany města, ale právě také při přípravě nejrůznějších investičních akcí. Skutečnost, že v lokalitě s několika tisíci obyvateli nakonec přijde na setkání dvacet nejaktivnějších, je věc, kterou by vedení města rádo zlepšilo.

Část semináře byla věnována také participativním rozpočtům. Aktivita, do které se letos zapojilo i město Hodonín, není v České republice novinkou. Některá města pracují s participativními rozpočty již několik let a dávají tak občanům příležitost spoluvytvářet tvář města prostřednictvím projektů, které si sami navrhnou. „Já vítám každou participaci a každé zapojení lidí. Myslím si, že je to velmi důležité, protože mě hrozně mrzí, že se rozevírají nůžky mezi politiky a lidmi a lidi se věcí veřejných neúčastní,“ dodala Ivana Bursíková. Jen v Hodoníně se aktuálně hlasuje o deseti projektech, o kterých mohou občané rozhodnout až do konce listopadu. To, které se nakonec zrealizují, tak záleží jen na nich. Kromě toho však organizuje město Hodonín také veřejné fórum, které se koná jednou za dva roky a představuje další příležitost rozhodnout o prioritách pro další období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava slaví 30. výročí sametu

19:35 Ostrava slaví 30. výročí sametu

Oslavy 30. výročí sametové revoluce začaly v pátek 15. listopadu na Masarykově náměstí. Na tři tisíc…