Hořice: Na Hořicku byla nalezena vzácná zdobená sekera z období Velké Moravy

30.07.2019 12:09

Na jaře tohoto roku byla na Hořicku nalezena sekera zdobená stříbrem, takzvaná bradatice. Nástroj, který mohl mít pro svého majitele i symbolický význam, představuje unikátní nález v rámci střední Evropy.

Hořice: Na Hořicku byla nalezena vzácná zdobená sekera z období Velké Moravy
Foto: horice.org
Popisek: Hořice

Tvar sekery – bradatice je typický pro Velkou Moravu 9. století a nachází se především v hrobech. Takové nálezy ale nejsou zdobené. „Bradatice zdobená stříbrem je proto pro naši republiku i širší střední Evropu unikátem. Na první pohled na sekeře zaujme vyobrazení ptáků po stranách ostří. Tato zvířata se ve slovanské mytologii vyskytují často a mohou symbolizovat převtělené bohy nebo mohou být symbolem ochrany či průvodcem,“ říká k objevu královéhradecký archeolog Ondřej Herčík.

Po okrajích unikátního nálezu se dále vyskytuje lemování v podobně linky, na které jsou obdélníkovité útvary rozdělené na menší části. Na horní straně sekery jsou trojúhelníky směřující k ostří. Bradatice jako artefakt se v tomto období objevuje hojně. Tento druh se ovšem obyčejně nevyskytuje a tato zbraň mohla mít pro jedince i symbolický význam.

Předmět byl objeven pomocí detektoru kovů asi 15 cm pod úrovní terénu. Původní nálezce jej však odložil na nedaleký pařez, kde ho našel a následně odevzdal spolupracovník muzea. Fakt, že byl v tak malé hloubce, navíc na území, kde nikdy v historii neprobíhala orba, může dokazovat, že artefakt byl ztracen či záměrně (v rámci rituálního chování) opuštěn. Na místě byla provedena sondáž kvůli zjištění, zda hledač pokladů nenarušil hrob a nepoškodil jeho celek. Naštěstí výkop nezasáhl žádnou nemovitou archeologickou situaci.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jičín: Nahlédněte do studie řešení dopravy v centru, kterou zpracovala ČVUT

13:05 Jičín: Nahlédněte do studie řešení dopravy v centru, kterou zpracovala ČVUT

Ve čtvrtek 21. 9. se uskutečnila beseda o konceptu řešení dopravy v centru města. Tento dokument vyt…