Hradec Králové: Anonymními dotazníky občané známkovali magistrát

12.04.2013 15:47 | Zprávy

Více než tisícovka občanů hodnotila v průběhu čtyř jarních týdnů anonymně práci magistrátu a chování jeho zaměstnanců. Vyplněné dotazníky klienti magistrátu vhazovali do speciálních schránek na všech magistrátních pracovištích ve městě. V deseti položených dotazech mířících do různých oblastí činnosti úřadu a chování úředníků udělila drtivá většina respondentů jedničku.

Hradec Králové: Anonymními dotazníky občané známkovali magistrát
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Lidé odevzdali v průběhu čtyř týdnů 1040 vyplněných anonymních dotazníků, které byly umístěny na pracovištích, která občané navštěvují nejvíce. Zhruba 70 % z dotázaných navštěvuje úřad nanejvýš třikrát ročně, polovina ze zbývající části jednou měsíčně a druhá půlka dotázaných zhruba desetkrát ročně. Nejčastěji klienti navštěvovali stavební úřad a správní odbor, kam přišli žádat o pas či občanský průkaz. Trojici nejfrekventovanějších míst pak uzavírá registr vozidel na odboru dopravy.

Více než polovina respondentů odpověděla, že na odpovědného úředníka nemusela čekat déle než 5 minut. Rychlé vyřízení je dílem existence a používání oblíbeného elektronického objednávkového systému na úseku osobních dokladů a registru vozidel. Horizont čekacích lhůt nad třicet minut překročilo pouhých 10 % respondentů. Spokojenost s vystupováním úředníka oznámkovalo jedničkou téměř 92 % dotázaných, přičemž známkování bylo obdobné jako ve škole. Dvojku udělilo necelých 7 % klientů. Možnosti doplňujícího vyjádření využilo 162 osob, které vystupování úředníka přirovnalo k milému, ochotnému, profesionálnímu či bez výhrad.

Jedna z deseti otázek mířila k získání dostatečných informací při návštěvě klienta. Zde byla pouze jedna informace záporná. Anonymní šetření se dotklo i oblečení zaměstnanců a pouze ve dvou případech neudělili respondenti jedničku. Na otázku dostupnosti požadovaných informací se výborně nebo velmi dobře vyjádřilo 95 % respondentů. Anketa si vzala za cíl získat od občanů i nepříjemné zkušenosti. Jeden dotaz proto mířil i k této problematice a odpověď přišla jen od 14 % procent klientů. Lidé poukazovali například na obsazenost internetového objednávání či na nefunkčnost registrů v konkrétním dni. Volný prostor k vyjádření ponechal dotazník všem na konci formuláře, kde více než polovina respondentů vyjádřila celkovou spokojenost a zbytek občanů přišel s konkrétními návrhy na zlepšení. Z připsaných komentářů plyne obecná spokojenost s informovaností prostřednictvím webu či informačního zpravodaje Radnice. Z odpovědí respondentů je patrné, že se situace oproti stavu před několika lety v mnohém změnila k lepšímu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Právo se ptát

Podle vás je úkolem novinářů se kriticky ptám a politik by měl reagovat. Nic proti tomu. Ale myslíte, že stejné právo nemáme i my? A proč třeba vy neodpovídáte na to, co se vás zde občané ptají? Nemyslíte, že právě občanům byste se měli jako politici zpovídat především?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká Lípa: Město posílilo statiku v nové budově knihovny

11:17 Česká Lípa: Město posílilo statiku v nové budově knihovny

Již více než rok město pracuje na projektu budoucí nové budovy městské knihovny, která by měla stát …