Hradec Králové: Na elektroodpad je ve městě graffiti kontejner od Maxe a Khomy

28.08.2019 15:13

V centru Hradce Králové na třídě Karla IV. stojí ode dneška nový kontejner na elektroodpad. Nejde však o běžný červený kontejner, kterých je v krajském městě více. Tento je v atraktivním graffity designu, kterým upozorňuje na možnost sběru vysloužilého elektra a byl před Bio Central umístěný v rámci projektu „Umění třídit“ společnosti Asekol ve spolupráci s městem Hradec Králové a s Hradeckými službami. Podobně se posprejované kontejnery objevují ve všech krajských městech, autory uměleckých a zároveň funkčních designů jsou výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse - Khomy.

Hradec Králové: Na elektroodpad je ve městě graffiti kontejner od Maxe a Khomy
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

„Sběr elektroodpadu je dnes velmi důležitou součástí celého systému nakládání s odpady. Elektrozařízení obsahují velké množství různých materiálů, které lze z velké části recyklovat,“ říká Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí. V současnosti je na celém území Hradce Králové umístěno celkem 73 kontejnerů na elektroodpad.

Společnost Asekol projektem „Umění třídit“ spojuje osvětu s uměním a vytvořila 14 kontejnerů obohacených o graffiti design, které nyní umisťuje do krajských měst.  „Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému Asekol, a dodává: „Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí. S ohledem na zkušenosti ze zahraničí funguje street art velmi dobře i jako preventivní prvek proti vandalům.“

Umělecké a funkční designy na kontejnerech připomínají daná města a jejich dominanty a vytvořili je výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse – Khomy. Kontejner pro Hradec Králové znázorňuje Boba a Bobka, kterým při odnosu elektroodpadu spěchají na pomoc Pat a Mat. Tedy populární postavičky hradeckého rodáka Vladimíra Jiránka. Ti tropí zmatek a ruší fotbalového maskota od hry na kočku a myš. Vše je navíc kompozičně doplněno hradeckými „lízátky". Za grafickým návrhem i ztvárněním stojí výtvarník a ilustrátor Dalibor Krch - Max.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Téměř sto milionů půjde na modernizaci sportovišť

10:57 Ostrava: Téměř sto milionů půjde na modernizaci sportovišť

Čtveřice ostravských sportovních klubů bude modernizovat své zázemí. V Polance nad Odrou bude zrekon…