Hradec Králové: O Miletě bude znovu rozhodovat stavební úřad v Hořicích

14.08.2017 11:33

Začátkem srpna Krajský úřad Libereckého kraje rozhodl, kdo povede nové územní řízení k rekonstrukci křižovatky Mileta v Hradci Králové a pověřil jím stavební úřad v Hořicích. Ten již ale z důvodu připomínek účastníků řeší další komplikovaný projekt rekonstrukce Velkého náměstí. Na stavbu nové Milety bylo vydané územní rozhodnutí loni na konci srpna, v květnu však liberecký krajský úřad toto původní rozhodnutí zrušil a vrátil k novému projednání.

Hradec Králové: O Miletě bude znovu rozhodovat stavební úřad v Hořicích
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

Důvodem pověření úřadu v Hořicích vést toto nové řízení je, že se jedná o jediný sousední stavební úřad obce s rozšířenou působností v Královéhradeckém kraji. V odůvodnění předání k novému projednání územního rozhodnutí na jiný než hradecký stavební úřad je uvedeno, že se nezměnily okolnosti, které „vykazují možnost nadkritické míry systémové podjatosti“ stavebního úřadu hradeckého magistrátu v souvislosti s rekonstrukcí křižovatky Mileta. Tato systémová podjatost byla důvodem ke zrušení původního územního rozhodnutí a je vztahována na memorandum o společném postupu při zajištění investorství a na plánovací smlouvu k této stavbě mezi městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD), které jsou stále v platnosti.

„K rozhodnutí přidělit územní řízení na rekonstrukci křižovatky Mileta stavebnímu úřadu v Hořicích jistě vedly liberecký krajský úřad zákonné mantinely a principy správního řádu. Mám ale obavu, že zákon nemyslí na situaci, kdy takto komplikovaný případ bude rozhodovat poměrně malý stavební úřad, který nemá potřebnou kapacitu a navíc už řeší naši rekonstrukci Velkého náměstí a také územní rozhodnutí na stavbu R35 v úseku Úlibice-Sadová. Samozřejmě, mimo svou běžnou agendu. Kdy v celé záležitosti úřad v Hořicích rozhodne, si netroufám odhadnout,“ řekl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Nové projednání územního rozhodnutí je dalším zdržením rekonstrukce významného dopravního uzlu v Hradci Králové. Investice je společným projektem města, kraje i ŘSD, které má na rekonstrukci křižovatky připravených 130 milionů korun. Tato dohoda tří investorů je ale příčinou systémové podjatosti. Pro město případné další komplikace mohou znamenat i riziko, že jeho partneři přislíbené finance přesunou na jiné projekty.

Přestavba křižovatky Mileta je strategicky důležitá pro chystané investiční projekty ve městě ve výši zhruba čtyř miliard korun v rámci dobudování jedné z nejvýznamnějších lokalit ve městě. Potřebuje ji záchranná služba, fakultní nemocnice, univerzity, kraj, ŘSD. „Ale hlavně ji potřebují obyvatelé Hradce, kteří denně jezdí z Moravského Předměstí do centra nebo zpět. Územního řízení k rekonstrukci Milety se účastnily desítky orgánů, institucí, majitelů pozemků a dalších. Nastalá komplikace je výsledkem odvolání jediného sdružení,“ dodal primátor.

Proti původnímu územnímu rozhodnutí se odvolal pouze spolek Kruh pro občanskou společnost (KOS), hradecký krajský úřad následně v odvolacím řízení sám sebe označil za systémově podjatého. Krajský úřad v Liberci územní rozhodnutí na křižovatku Mileta nakonec letos v květnu zrušil, označil za systémově podjatého i stavební úřad hradeckého magistrátu a k novému projednání územního řízení nyní pověřil úřad v Hořicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Už víme, kdo i letos převezme Cenu Vladimíra Boučka

21:10 Uherské Hradiště: Už víme, kdo i letos převezme Cenu Vladimíra Boučka

Cena Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby udělovaná od roku 2005 městem Uhe…