Hradec Králové: Příprava výstavby denního stacionáře pokračuje, město vybralo projektanta

15.02.2024 13:05 | Tisková zpráva

Příprava výstavby nového denního stacionáře pro klienty se zdravotním postižením, který má vyrůst v místní části Třebeš, opět pokročila. Radní města schválili výběr projektanta i autorského dozoru pro stavbu, a to za přibližně 5,8 milionu korun bez DPH.

Hradec Králové: Příprava výstavby denního stacionáře pokračuje, město vybralo projektanta
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Zhotovení projektové dokumentace, která mimo jiné naváže na stávající studii, bude trvat přibližně dva roky. Samotná stavba objektu denního stacionáře by mohla být zahájena na přelomu let 2026 a 2027 a dnes jsou náklady odhadovány na zhruba 200 milionů korun. Výstavba objektu je navrhována na území brownfieldu bývalého areálu Technických služeb Hradec Králové. Vzniknout by zde měl denní stacionář pro osoby starší patnácti let.

„Denní stacionář je ambulantní sociální služba, která je poskytována lidem, kteří se z důvodu věku, zdravotního postižení či dlouhodobého duševního onemocnění neobejdou bez neustálé pomoci jiné fyzické osoby. Budou zde moci trávit aktivně svůj čas, a to v přirozeném prostředí,“ říká náměstek primátorky pro sociální oblast Pavel Vrbický. Objekt bude mít kapacitu 48 klientů, jeho součástí bude navíc oddělení fyzioterapie a ergoterapie, relaxační oddělení či oddělení výchovně vzdělávacích činností. „Budova by měla být řešena tak, aby nabídla klientům potřebné soukromí, aby nabízené služby byly komplexní a celkově mělo zařízení značnou provozní variabilitu,“ uvádí náměstek Vrbický. K objektu také bude přiléhat rozsáhlá zahrada, která by měla být uzpůsobena potřebám klientů.

Anketa

Má Evropa přejít na válečnou ekonomiku, aby se ubránila Rusku?

6%
93%
hlasovalo: 46210 lidí

„Doposud probíhalo výběrové řízení na projektanta, který nejen že kompletně vyhotoví a zajistí všechny stupně projektové dokumentace, ale zároveň bude plnit roli autorského dozoru a bude provádět monitoring stavby a následně zhotovené budovy po dobu 60 měsíců,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek. Radní na svém zasedání schválili výběr projektanta za přibližně 5,8 milionu korun bez DPH. V nejbližších dnech s ním bude podepsána smlouva, následně by měl zahájit svou činnost. Kompletní projektovou dokumentaci by město mělo mít k dispozici v průběhu roku 2026. Následně by měl být zahájen výběr zhotovitele, který by mohl v případě příznivého vývoje zahájit stavbu objektu na přelomu roků 2026 a 2027.

Hrubý odhad nákladů na stavbu nového městského zázemí pro zdravotně postižené činí něco kolem 200 milionů korun. „Z této částky neplánujeme financovat pouze výstavbu, ale pokryjeme také další související výdaje. Dojde tak například na demolici, úpravu dopravní infrastruktury, zastávky MHD i okolní prostranství,“ doplňuje náměstek Řádek. Vše navíc město plánuje připravit tak, aby bylo možné na vybudování stacionáře využít dotaci. „Projekt je nyní zařazen na seznam projektů ITI 2021+, na které bude možné žádat o prostředky na sociální oblast v Hradecko-pardubické aglomeraci v?rámci IROP 2021-2027. Zároveň budeme prověřovat i možnost využití jiných dotačních možností v rámci regenerace brownfieldů,“ doplňuje náměstek primátorky Řádek.

„Musíme reflektovat současné potřeby ve společnosti a zároveň postupovat v souladu se strategickým plánem rozvoje sociálních služeb. V případě denního stacionáře pro klienty se zdravotním postižením se bude jednat o zázemí pro osoby starší patnácti let, které by se jednou mělo stát důležitým pilířem podpory takzvaných rodinných pečujících,“ dodává náměstek Vrbický.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Diskutovali nad možnostmi snížení dopravní zátěže

22:28 Znojmo: Diskutovali nad možnostmi snížení dopravní zátěže

Jak snížit dopravní zátěž ve Znojmě. To bylo hlavní téma diskuze odborníků v Centru Louka.