Hradec Králové: Strážníkům pomáhá od února nová aplikace

02.02.2024 7:17 | Tisková zpráva

Hradecké městské policii pomáhá od 1. února v práci nová aplikace Portál Bezpečí. Díky ní se mohou operační důstojníci při telefonickém hovoru na lince 156 spojit s volajícím přes video, chat a zajistit i jeho lokalizaci. Pro spuštění všech těchto funkcí musí volající strážníkovi povolit přístup a mít zároveň přístup k internetu. Využívání této aplikace může pomoci k rychlejším zásahům i řešení případů.

Hradec Králové: Strážníkům pomáhá od února nová aplikace
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

„Při záchraně lidského života, ohrožení zdraví nebo majetku často rozhodují jen vteřiny. Aby mohla být pomoc ze strany městských strážníků zase o něco rychlejší a efektivnější, rozhodli jsme se připojit k dalším složkám a začít využívat Portál Bezpečí. Díky ní a ve spolupráci s volajícím bude mít městská policie možnost ihned monitorovat situaci a urychlit další možnosti řešení. Jedná se tak o další z několika kroků, kterými se neustále snažíme zvyšovat bezpečí v našem městě,“ uvádí primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.

Aplikaci začala hradecká městská policie využívat hned od 1. února, doposud probíhalo její několikatýdenní testování.

Anketa

Funguje náš stát dobře? Jste spokojeni s úřady, zdravotnictvím, sociálními službami apod.?

1%
96%
hlasovalo: 32573 lidí

„Určitě je to spolehlivý nástroj, který může v naší práci výrazně pomáhat. Volající na linku 156 dostane od dispečinku operačního pracoviště SMS zprávu se speciálním odkazem, přes který dává souhlas k přístupu. Není tak třeba do telefonu instalovat žádnou aplikaci. Volajícímu stačí pouze chytrý telefon a připojení k internetu. Jakmile bude operačnímu důstojníkovi povolen přístup, spustí se video a zároveň i chat s možností automatického překladu pro zahraniční volající,“ popisuje fungování ředitel Městské policie Hradec Králové Martin Žďárský.

Kromě videopřenosu má volající možnost sdílet i snímky z fotoaparátu a z galerie. Operační důstojník pak může veškerý materiál včetně videopřenosu sdílet i se svými kolegy v terénu, kteří vyrazili k zásahu.

Technologie dokáže i lokalizovat volajícího a zaznamenat jeho pohyb. „Poskytnutím polohy navíc odpadá operačním důstojníkům nutnost neustále se doptávat. Rozrušení volající někdy nedokážou dobře popsat, kde se nacházejí, zatímco údaje z aplikace jsou zcela přesné. Vizuální přenos zase pomůže udělat si představu o dění na místě. Pořízený záznam může posloužit jako velmi cenný důkaz,“ doplňuje ředitel Žďárský.

O využití této technologie rozhoduje vždy operační důstojník na základě předchozí telefonické komunikace.

Tato aplikace slouží městským policiím pro rozšíření možností komunikace. Autorem této aplikace je tým vývojářů ze společnosti Medical Information Technologies, který vytvořil také aplikaci Záchranka. Portál Bezpečí již využívají strážníci v Brně, Plzni, Karlových Varech nebo Zlíně. Více informací je k dispozici také ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Pravda o zeleném šílenství pro ĆR

Pane Fialo, díky za vaši iniciativu, tak, aby se občané dozvěděli pravdu. Jen mě mrzí, že konference proběhne v poslanecké sněmovně , tyto opravdové odborníky bychom měli slyšet v diskusi bud ve veřejnoprávní české televizi, kterou si všichni platíme, nebo v jiné komerční televizi, ale obávám se, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Město vybere provozovatele sdílených kol pro příští tři roky

22:28 Mladá Boleslav: Město vybere provozovatele sdílených kol pro příští tři roky

Statutární město Mladá Boleslav, město Kosmonosy, obec Bradlec, obec Řepov a obec Kolomuty společně …