Hradec Králové: Vítězný návrh nové kašny na Velkém náměstí

08.12.2025 7:17 | Tisková zpráva

V anonymní mezinárodní dvoukolové architektonicko-výtvarné soutěži na novou kašnu na Velkém náměstí je znám vítěz.

Hradec Králové: Vítězný návrh nové kašny na Velkém náměstí
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Vzešel z celkem 54 přijatých návrhů, které přišly od tvůrčích týmů s mezinárodní účastí. Hodnoticí porotu nejvíce zaujal návrh autorského týmu sochaře Tomáše Pavlackého a architekta Petra Preiningera. Radní odsouhlasili pořadí vítězů i ceny. Všechny přijaté návrhy včetně vítězného a dvou oceněných budou představeny na veřejné výstavě od 27. ledna do 15. února ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové.

Vítězný návrh Tomáše Pavlackého a Petra Preinengera, který byl vybrán z pětice návrhů, které postoupily do druhého kola, porota ocenila mimo jiné i proto, že citlivě reaguje na historii města a zároveň přináší současný originální výraz.

„Zvolená forma a architektonický detail vstupují do přirozeného dialogu s okolní architekturou i městskými dominantami. Návrh je technicky přesvědčivý, promyšlený do detailu a díky své bezbariérovosti a práci s terénem přístupný všem návštěvníkům. Soubor prvků umístěných na úrovni dlažby nabízí interaktivní prožitek a zve k bezprostřednímu kontaktu s vodou. Dílo má potenciál stát se novodobým a nezaměnitelným symbolem Hradce Králové,“ říká náměstek primátorky odpovědný za oblast památkové péče, urbanismu a architektury Adam Záruba.

Anketa

Vykonává Okamura funkci předsedy sněmovny lépe než Pekarová?

97%
1%
hlasovalo: 16050 lidí

„Při našem rozhodování jsme se radili i s dalšími specialisty na technologii vodních děl a jejich údržbu, na bezbariérovost staveb a veřejných prostranství, ale třeba i na ekologii. Vybrali jsme návrh, který má vysokou architektonickou a výtvarnou kvalitu, ale který bude zároveň funkční a bude sloužit co nejširšímu okruhu uživatelů,“ uvedl předseda poroty Osamu Okamura.

Porota dále ocenila i návrhy, které se umístily na druhém a třetím místě.

Architektonicko-výtvarná soutěž na novou kašnu na Velkém náměstí byla vyhlášena letos v květnu. Důležitým podkladem byla nejen architektonicko-urbanistická studie revitalizace Velkého náměstí, která definuje pozici pro umístění tohoto vodního prvku, rozhodnutí odboru památkové péče, ale i podněty od obyvatel města. Soutěžící měli za úkol řešit vzhled a technické řešení budoucí kašny, která bude stát na místě, kde se historicky kašny objevovaly.

Do soutěže se zapojilo 54 autorských kolektivů z Česka i ze zahraničí, které koncem srpna odevzdaly své návrhy do 1. kola. Porota z předložených konceptů vybrala pět, jejichž autoři byli následně vyzváni k dopracování návrhů a předložení modelů pro druhou fázi soutěže. Ve druhém kole následně porotci vybrali ten vítězný.

V soutěžní porotě byli zastoupeni nezávislí architekti, umělci, kurátoři, zástupce autorského týmu studie Velkého náměstí i zástupci vedení města, opozice a odboru hlavní architektky.

Všechny soutěžní návrhy budou veřejnosti představeny na výstavě ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové, která bude zahájena 27. ledna příštího roku a potrvá do 15. února. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 29. ledna od 18 hodin za účasti autorů návrhů, členů poroty a zástupců města. Výstava nabídne návštěvníkům možnost seznámit se s vítězným návrhem i s dalšími oceněnými projekty a nahlédnout do procesu hledání návrhu nové kašny pro Velké náměstí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Vláda a prezident

Podle vás je v pořádku, že prezident zasahuje nebo chce zasahovat do programového prohlášení vlády? Že má možnost ovlivnit, koho jmenuje ministrem chápu, ale zasahovat do programového prohlášení je podle mě mimo jeho jurisdikci nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Vsetín: Silvestr zpestří Maxíci a ohňostroj

13:43 Vsetín: Silvestr zpestří Maxíci a ohňostroj

Silvestrovské oslavy na Vsetíně přinesou i letos zábavný program pro celou rodinu. První část večera…