Hustopeče: Dešťovou vodu zachytí nová nádrž. Poslouží Městským službám při zalévání zeleně

02.11.2020 9:15

Okolo 100 tisíc korun ročně ušetří Hustopeče za vodu, která hlavně v letních měsících sloužila jako zálivka zeleně po městě. Nově vysazených stromů však přibývá a účty by se vyšplhaly ještě výš.

Hustopeče: Dešťovou vodu zachytí nová nádrž. Poslouží Městským službám při zalévání zeleně
Foto: hustopece-city.cz
Popisek: Hustopeče
reklama

I z toho důvodu se v červenci začalo s výstavbou retenční nádrže v areálu sběrného dvora. Ta zachytává srážky z okolních střech.

Voda z vydatných dešťů posledních dnů a týdnů by z areálu sběrného dvora nevyužitě odtekla do kanalizace nebýt nové retenční nádrže, která zachytává srážky z okolních střech. „Do nádrže jsou svedené dešťové vody ze všech okolních střech, tedy asi 2 200 metrů čtverečních, což je polovina plochy areálu sběrného dvora. Měla by zachytit asi 40 milimetrový déšť, má objem přes 100 kubíků, z čehož asi 90 kubíků je určeno k dalšímu využití,“ představil nádrž investiční technik Radek Krušina.

V pátek 30. října si hotovou nádrž převzaly do užívání Městské služby. „Využijeme ji především na zalévání zeleně po městě a počítáme, že minimálně dvakrát ji za ten rok otočíme, pokud bude dostatečně pršet. Nově vysazených strom je čím dál víc a potřebují hojnou zálivku. Na druhou stranu pokud bude stejně deštivý rok jako letos, pak vodu můžeme použít i při dalším provozu a v podstatě nebudeme vůbec využívat vodu z vodovodního řádu,“ těší se vedoucí Městských služeb Ivan Chrastina, který si pochvaluje také to, že během výstavby byl minimálně omezen provoz sběrného dvora.

S výstavbou se začalo v červenci a náklady z drtivé části pokryly dotace. „Celá investice vyšla zhruba na 5 530 000 korun, z čehož 85% pokryje dotace z Operačního programu životního prostředí. Zbytek doplatí město,“ kalkuluje projektová manažerka Pavla Novotná.

Téměř 830 tisíc korun z městské pokladny se Hustopečím brzy vrátí. Ročně totiž díky nádrži ušetří asi 100 tisíc korun na závlahu zeleně. Důvodů vybudování však bylo víc. „Jednak jsme chtěli využít dešťovou vodu i jinak, než že nám pouze odteče kanalizací pryč. Chtěli jsme ale také ulevit ulici Nádražní, kde je kanalizace přetížená dešťovou vodou a tato nádrž ji zpomalí. A také jsme se chopili příležitosti a využili vypsanou dotaci,“ usmívá se Krušina.

Podobných nádrží je po městě několik. Většina z nich je však určena pouze na zpomalování vody, aby v případě větších dešťů nepřetížila kanalizaci. „Podobné nádrže máme na kině, na Pavučině i u nových sociálních domů v ulici Žižkova. V dnešní době je celkově snaha o to, aby u nových či rekonstruovaných staveb bylo ošetřeno i využití dešťové vody, takže retenční nádrže ať už pouze na zpomalení vody nebo s možností dalšího využití jako tady na sběrném dvoře máme po městě víc a svůj účel plní,“ uzavírá Krušina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jičín: Bezplatné autobusové linky pro občany nad 60 let zůstanou zachovány

18:35 Jičín: Bezplatné autobusové linky pro občany nad 60 let zůstanou zachovány

Některé linky autobusů, projíždějících Popovicemi, Robousy a Sedličkami, jsou pro jičínské občany na…