Jičín: Muzikál Stvoření světa je téměř dokončen, březnová premiéra se blíží

24.01.2018 10:01 | Zprávy

Premiéra jičínského muzikálu Stvoření světa bude 28. března v 18 hodin v Masarykově divadle. Ožije tak scénář Mgr. Martiny Komárkové, hudba Otakara Kováře a mnohaměsíční snaha dvou set žáků Základní umělecké školy J. B. Foerstera vedených ředitelkou Bc. Jaroslavou Komárkovou. Jde již o druhý autorský, zcela původní muzikál jičínské umělecké školy, podpořený městem Jičín, ovšem proti prvnímu, jenž nese název Eliška Kateřina Smiřická, je ještě ambicióznější.

Jičín: Muzikál Stvoření světa je téměř dokončen, březnová premiéra se blíží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Zatímco napoprvé se autoři zabývali historickou událostí, totiž rozkolem mezi sestrami Smiřickými a následným výbuchem jičínského zámku, tentokrát uchopili ještě náročnější motiv, biblický vznik světa. „Chtěli jsme vytvořit něco jiného. Po úspěchu Elišky Kateřiny Smiřické jsme řešili, jak přijít s něčím, co s ní nebude srovnáváno. Tomu jsme se chtěli vyhnout. Když jsme přemýšleli o jiných známých příbězích z historie Jičínska, vždy by to bylo o sporu mezi osobnostmi a vždy by to bylo duetech lásky,“ prozrazuje ředitelka ZUŠ J. B. Foerstera a jedna z tvůrkyň Bc. Jaroslava Komárková.

Řešení se zrodilo u scénáristky Mgr. Martiny Komárkové. Klíčem bylo oprostit se od příběhů našeho regionu i státu a přinést něco základního. Biblického. Není známějšího příběhu, než je stvoření světa. Příběhu o velkém díle, ale i nečekaných intrikách, svodu a trestu. Jenomže jak záludné téma pojmout? „V muzikálu Stvoření světa budou hrát děti. Ať už lidská mláďata, nebo zvířecí, nebo právě stvořené rostliny; vzhledem k tomu, že při stvoření světa je vše nově zrozené, působí přirozeně a správně, že se rolí zhostí právě děti, a ne dospělí. V našem podání je ostatně i Pánbůh hravým, bezprostředním, snivým dítětem a nikoli moudrým starcem. Protože proč by vlastně neměl být? Je věčný, stvořil to, co chtěl. Jak ideální symbolickou postavou je Pánbůh coby hravé, bezprostřední, snivé dítě, které ještě život nepřipravil o fantazii, cit, naději, chuť tvořit a hrát si. O hluboký, prvotní cit,“ rozvádí scénáristka a pedagožka ZUŠ Mgr. Martina Komárková.

Každý dobrý příběh v sobě má střet dobra a zla, a tak i milovníci dramatu si přijdou na své. Proti Pánubohu bude stát Prázdnota, která bude coby padouch snaze stvořit ráj bránit. Antagonistu bude minimálně z počátku posilovat Lilith. Mnozí jistě vědí, že jde zjevně o nejkomplikovanější postavu známého biblického příběhu a kvůli její nejednoznačnosti bývá mnohdy z jeho jednodušších verzí vypouštěna. Aniž bychom zabíhali do větších detailů, bude to právě Lilith, kdo do harmonie vnese svod a chaos. Ale je to vůbec špatně? Adam a Eva odejdou z ráje, což nikoho nepřekvapí, jenomže scénář střeží pointu, již není hodno prozrazovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pelhřimov: Osmisté výročí města připomíná i bucláček na pivo

13:05 Pelhřimov: Osmisté výročí města připomíná i bucláček na pivo

Nabídka suvenýrů, které připomínají letošní osmisté výročí Pelhřimova, se zase rozrostla.