Dotace byla ve výši 50 tisíc korun a byla určena na úhradu služeb kameramana, týmu dokumentaristů, projektového řízení a na produkci. Schválila ji Rada města a příjemce dotace, nezisková organizace Post Bellum, natočil čtyři rozhovory s osobnostmi z Jičína a splnil všechny další náležitosti jako například zpětné vyúčtování nákladů.
Byly vytvořeny rozhovory s Josefem Novotným, Bohumírem Procházkou, Jaroslavem Veselým a Vladimírem Mikanem. Vřele doporučujeme videa zhlédnout ZDE. První tři jmenovaní vzpomínali na roky v předlistopadovém režimu a na přelom během sametové revoluce. Vyprávění Vladimíra Mikana jdou ještě dále, neboť vzpomíná na události konce druhé světové války, které zasáhly jeho rodinné příslušníky.
„Považuji za nesmírně důležité uchovávat vzpomínky pamětníků a rád bych připomněl výrok Václava Cílka, který napsal, že smrt člověka je jako požár muzea. Právě uchování autentických vzpomínek umožní mít nezkreslený autentický materiál pro budoucí generace, kdy každá generace bude moci naši nedávnou minulost hodnotit ze svého pohledu. Výbornou pomůckou budou natočená videa i pro učitele dějepisu v současnosti, kdy pamětník z Jičína je pro jičínské žáky daleko více atraktivní, a tak získají bezděčně mnohem více poznání než prostým výkladem učitele,“ sdělil místostarosta Mgr. Petr Hamáček, který má v gesci oblasti kultury a školství.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV