Jihlava: Farář požehnal opravené štole sv. Jana Nepomuckého

21.06.2020 12:20 | Zprávy

Pracovníci oddělení vodního hospodářství a správy podzemí jihlavského magistrátu opravili štolu sv. Jana Nepomuckého u Hamrů blízko Hybrálce. Štole poté požehnal farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba Většího.

Jihlava: Farář požehnal opravené štole sv. Jana Nepomuckého
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Po loňské renovaci důlní šachty na kutišti Rounek se pracovníci jihlavského magistrátu pustili do opravy zajištění vstupu a okolí štoly sv. Jana Nepomuckého u Hamrů blízko Hybrálce. Štola byla vyčištěna a dostala novou ručně kovanou mříž s vrátky. Novému poutnímu místu, které připomíná důlní minulost Jihlavy, požehnal farář Marian Jiří Husek.

„Štola byla otevřena v roce 1776 a dosáhla délky 330 metrů. Důlní dílo však bylo v roce 1780 opuštěno, protože zde byla malá výtěžnost rudy, navíc se při ražbě narazilo na velké množství podzemní vody a náklady na udržení těžby byly velmi vysoké. Do štoly se dá dostat přibližně dva a půl metru hlubokou šachticí, v samotné štole už je voda a ve vytvořené dutině před průlezem do štoly je vidět zasypaný průlez do bývalého vstupu, který se nachází ve vzdálenosti tří metrů na úpatí svahu,“ uvedl Jan Šustr, vedoucí oddělení vodního hospodářství a správy podzemí, který je zároveň iniciátorem oprav důlních děl na Jihlavsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

Vy opravdu věříte tomu, že není jasné, kdo volby vyhraje?

A proč jestli tu nechcete vládu ANO s komunisty nebo třeba s SPD, tak proč není vůle, aby se na vládě s ANO dohodla třeba koalice SPOLU? Vždyť třeba vy jste už ve vládě s ANO byli.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň opravila mostek pod bývalým Klotzovým rybníčkem

19:44 Plzeň opravila mostek pod bývalým Klotzovým rybníčkem

Plzeň nechala opravit nenápadný most pod příjezdovou komunikací k bolevecké střelnici. U objektu zůs…