Jihlava: Na radniční věži odbíjí cimbál

30.06.2022 15:47 | Tisková zpráva

Věděli jste, že úplně nahoře ve věži jihlavské radnice je cimbál? Strunný nástroj cimbál byste tam však hledali marně. Tento je totiž mísovitý zvon, který rozeznívá kladívko bijící do jeho boků a je příbuzný spíše se zvonkohrou.

Jihlava: Na radniční věži odbíjí cimbál
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Minulý víkend se poprvé po Masarykově náměstí rozezněl zvuk cimbálu z věže jihlavské radnice. Dva zvony, velký a menší, odbíjí každých 15 minut, jeden označuje hodiny a druhý čtvrtiny. Na zvonech je vyražen znak města Jihlavy. O opravu a instalaci nových elektromagnetických kladívek se postaral zástupce firmy Časo-Míra Janků společně s mladým hodinářským nadšencem Vojtou Blažkem. K zvonkohře instalovali nová elektromagnetická kladívka, která do zvonů bijí namísto původních.

„Jihlavanům byl dodnes nejznámější zvuk zvonů na kostele sv. Jakuba, po rekonstrukci budou odbíjet i oba zvony na kostele sv. Ignáce. Nejpřesnější čas však bude mít radniční věž, jejíž hodiny jsou napojeny na satelit s atomovým časem,“ uvedl náměstek pro oblast Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

V loňském roce město opravilo společně s první polovinou střechy radnice také věž s hodinami. Pod ciferníkem z 90. let minulého století byl nalezen ciferník původní z konce 18. století, který na místě již po obnově zůstal. V letošním roce město pokračuje opravou druhé poloviny střechy směrem k lesoparku Heulos.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Dotace

Jestli někomu byly dotace vyplaceny neoprávněně, neměl by za to nést také ten, kdo vyplacení schválil odpovědnost? Proč tohle nikdo neřeší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Sportimáček podpoří děti v pravidelném pohybu

22:42 Olomouc: Sportimáček podpoří děti v pravidelném pohybu

Zvýšit pohybovou aktivitu dětí ještě v předškolním věku. To je cílem projektu, který společně podpoř…