Jihlava: Šestadvacátý dokumentární festival rozdal první ceny

28.10.2022 10:44 | Tisková zpráva

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava byl oficiálně zahájen. Na slavnostním večeru byla rozdána první ocenění.

Jihlava: Šestadvacátý dokumentární festival rozdal první ceny
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

V Jihlavě odstartoval šestadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Slavnostně ho zahájil Osmý den války ukrajinské režisérky Oksany Moiseniuk. Snímek zachycuje začátek ruské agrese očima Ukrajinců v Česku. Autorka s deníkovou bezprostředností sleduje osm Ukrajinců a Ukrajinek, pracujících v České republice. Ti všichni dál pokračují v práci, ale myšlenkami jsou na Ukrajině a všemi dostupnými prostředky se snaží pomáhat. „Dokumentární film je ve výborné kondici, takto silné zastoupení v soutěžích jsme dlouho neměli,“ řekl na slavnostním zahájení ředitel festivalu Marek Hovorka.

Ji.hlava rozdala první ocenění. Vyhlášena byla cena pro nejlepší krátký film, který vybrali diváci během online hlasování na VOD portálu DAFilms.cz. Vítězným filmem sekce Krátká radost se stala Modrá postel belgické režisérky Lize Cuveele, která je intimním vhledem do vztahu jednoho mileneckého páru. Filmy je možné na DAFilms zdarma zhlédnout do 30. října. Letos podruhé udělila Ji.hlava také Cenu za nejlepší dokumentární knihu. Pětičlenná porota ocenila publikaci Břehy nejsou na dohled Jitky Kosíkové a Marka Uhlíře, která popisuje příběh ženy, která ve službách organizace Lékaři bez hranic zachraňuje uprchlíky ve Středozemním moři.

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš osobně kandidoval na prezidenta republiky?

75%
19%
hlasovalo: 18760 lidí

„Oceňujeme upřímnost autorky, která se nebojí v knize otevírat i své stíny. Příběh sestry Lékařů bez hranic mohl dopadnout jako jiné knihy o hrdinech a hrdinkách dnešní doby, kteří jsou tak skromní, až to může zavánět pokrytectvím. Autorka se naštěstí rozhodla ukázat i odvrácenou stranu svého hrdinství a dát čtenářům dost materiálu na to, aby si o ní mohli myslet cokoliv,“ uvedla porota, ve které zasedli kulturní redaktorka Kateřina Kadlecová, dokumentaristka Marika Pecháčková, kulturní publicista Jan Lukavec, moderátor literárního podcastu Záložka Jakub Pavlovský a redaktor Jakub Jetmar.

Cenu Respektu za nejvýraznější audiovizuální reportáž si odnesla redakce Voxpot za reportáž s názvem Vítr, slunce, revoluce: Evropa na cestě k záchraně klimatu, která zachycuje snahu Evropy přejít během třiceti let na bezuhlíkový provoz. „Autoři měli odvahu pustit se do naléhavého tématu, které vzhledem ke své komplexnosti a složitosti nenabízí jednoduchá vysvětlení. Líbila se nám však cesta, na kterou nás vzali a kterou je při posuzování evropské klimatické politiky dobré znát,“ shodla se redakce týdeníku Respekt.

Tradičně byla vyhlášena také cena za pozoruhodný přínos pro producenty (APA World Excellence Award), kterou převzala rumunská producentka Ada Solomon.

26. MFDF Ji.hlava se koná do 30. října 2022. Další informace také na festivalovém Facebooku (ZDE), Instagramu (ZDE) a TikToku (ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Muzejní noc opět zpřístupní desítky zajímavých míst

10:28 Olomouc: Muzejní noc opět zpřístupní desítky zajímavých míst

V pátek 17. května od 18 hodin do půlnoci budete mít znovu příležitost projít si galerie, muzea a da…